4 kilometry kanałów i rur wodociągowych naprawionych bez rozkopywania ulic

Kanały ściekowe oraz sieć wodociągowa w Łodzi naprawiane są teraz bez uciążliwego dla mieszkańców rozkopywania ulic, chodników czy terenów zielonych. W tym roku pracownicy ZWIK przy użyciu elastycznych rękawów z włókna szklanego wzmocnili konstrukcję 2 km kanałów. Bez rozkopywania ulic wymieniono również 2 km rur wodociągowych.

mat. prasowe
4 kilometry kanałów i rur wodociągowych naprawionych bez rozkopywania ulic
3 zdjęcia
mat. prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Aby naprawić kanał ściekowy nie trzeba już utrudniać życia mieszkańcom, blokować wykopami uliczny ruch. Wystarczy wprowadzić do wymagającego naprawy kanału ściekowego elastyczny rękaw z włókna szklanego. Jest on nasączony poliestrową żywicą, która utwardza się pod wpływem ultrafioletowego światła. Po wprowadzeniu rękawa pod ziemię jest on napełniany powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Potem wprowadza się do niego zestaw lamp UV.

Pod wpływem światła żywica twardnieje. Pod ziemię trafia następnie zdalnie sterowany robot, który nawierca w rękawie otwory w tych miejscach, gdzie dochodzą do niego przyłącza kanalizacyjne z okolicznych budynków. Jednorazowo metodą UV można przeprowadzić renowację nawet 150-metrowego odcinka kanału o przekrojach od 15 do 60 cm. Włókno szklane utwardzane przy użyciu światła jest wytrzymałe na obciążenia spowodowane ruchem ulicznym, ma żywotność nawet 50 lat. Całe oprzyrządowanie do prac naprawczych tą metodą mieści się w niewielkiej przyczepie samochodowej. Prace wykonuje się w ciągu dwóch dni roboczych. Pierwszego dnia kanał jest myty wodą pod wysokim ciśnieniem, drugiego wprowadzany jest pod ziemię rękaw i utwardzany światłem.

W tym roku pracownicy ZWIK metodą UV naprawiali kanały ściekowe na Stokach, Teofilowie i w dzielnicy Górna. Na ulicach Wapiennej, Antoniewskiej i Boryny metodą bez wykopów dodatkowo wymieniona została sieć wodociągowa. Przy użyciu siłowników przeciska się przez stare rury nowe odcinki wodociągu. Metoda zwana krakingiem statycznym doskonale sprawdza się w tych obszarach miasta, gdzie jest gęsta sieć instalacji podziemnej: gazowej, energetycznej czy telekomunikacyjnej. Jednorazowo, przy użyciu siłowników można wymienić odcinek wodociągu o długości 120 metrów.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt