Spotkania pozwoliły poznać rzeczywiste potrzeby użytkowników tych terenów, a także ich wizję na temat przyszłego zaaranżowania przestrzeni. Wśród wielu głosów, można było słyszeć powtarzające się zdania: „Zostawmy teren bez większej ingerencji” i „Pozostawmy to miejsce jak najbardziej naturalne”. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postanowiliśmy stworzyć na tych terenach parki leśne, czyli obszary zadrzewione, o walorach przyrodniczych i krajobrazowych, wyłączone spod Zarządu Lasów Państwowych. Oznacza to także, że nie będą one pełnić funkcji gospodarczych, ale przede wszystkim rekreacyjne.
Zwarte tereny zadrzewione to podstawa systemu przyrodniczego miast. Stanowią miejsca bytowania zwierząt oraz są głównym elementem korytarzy ekologicznych w obrębie miast. Wspólnie z parkami, zieleńcami, polami i łąkami zapewniają bioróżnorodność i ochronę cennych siedlisk zwierząt i roślin. Warto pamiętać, że bioróżnorodność gatunkowa na powierzchni 1 ha terenu zadrzewionego jest kilkadziesiąt razy większa niż na 1 ha powierzchni parku, a koszty utrzymania są nieporównanie mniejsze – nawet do 10 razy.
Ponadto parki leśne, będąc zielonymi płucami miast, nabierają coraz większego znaczenia pod względem realizowania idei zrównoważonego miasta. Produkują tlen i oczyszczają powietrze, a tym samym podnoszą jakość życia mieszkańców. Zbiorowiska roślinne są buforem dla zanieczyszczeń powietrza i hałasu. W upalne dni stanowią przeciwwagę dla rozgrzanych ulic i chodników, zapewniając mieszkańcom przyjemne schronienie - cień i większą wilgotność.
Inicjatywa mieszkańców i radnych osiedli motywowana chęcią zachowania cennych terenów zieleni, poparta działaniami Wydziału Kształtowania Środowiska i Biura Aktywności Miejskiej, powinna utwierdzić nas w świadomości, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania są tereny zieleni w mieście. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na ochronę tych miejsc i pamiętać, że muszą one posłużyć również przyszłym pokoleniom.
Wszystkie oczekiwania mieszkańców zostały przeanalizowane przez pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska i posłużą jako materiał do rozpoczęcia prac projektowych nad danym terenem. Planuje się, że koncepcje zagospodarowania nowych parków gotowe będą do końca tego roku, po czym ponownie zaprosimy mieszańców, aby przekazali swoje uwagi i opinie.
Infrastruktura i wyposażenie nowych parków obejmować będzie ścieżki naturalne w formie istniejących przedeptów, kosze na odpady, w tym kosze dla właścicieli psów, ławki oraz tablice edukacyjne prezentujące walory przyrodnicze tychże terenów. Drzewostan zostanie wyczyszczony z wiatłołomów i samosiewów, a wybrane drzewa zostaną poddane zabiegom pielęgnacyjnym.