5 years challenge Budżetu Obywatelskiego

35 tys. cebulic syberyjskich, 600 sztuk bylin i 700 sztuk krzewów - pasaż Abramowskiego niedługo pokryje się kolorami. To dla miłośników przyrody, a dla miłośników aktywnego wypoczynku powstanie tam strefa street workout. A jak do tej pory zmienił się pasaż Abramowskiego?

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Katakumby w pasażu Abramowskiego odzyskują dawny blask
5 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Łódzkie 5 years challenge na osiedlu Katedralna (dzielnica Śródmieście) to olbrzymie zmiany. Przez 5 lat Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostało tu 51 różnych projektów - od projektów miękkich, zakupów książek do bibliotek, aż po te infrastrukturalne, które zostaną na lata. Wszystkie te inwestycje na osiedlu Katedralna kosztowały około 14 mln złotych.

Najbardziej charakterystyczną zmianą jest powstanie pierwszego w Polsce woonerfu na ulicy 6 sierpnia. Miejsce "pod zegarem" stało się już tak charakterystyczne, że trudno sobie wyobrazić ulicę Piotrkowską, jej skrzyżowanie z 6 sierpnia, właśnie bez tego zegara. Woonerf powstał w I edycji (2013/2014) Budżetu Obywatelskiego.

Kolejny projekt, bliźniaczy, ale realizowany z kolejnej edycji BO to projekt woonerfu na Traugutta. Obydwa te miejsca wpisały się w mapę miejsc, które trzeba w Łodzi odwiedzić.

Pozostałe projekty, które zmieniły osiedle Katedralna i znacząco wpłynęły na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, to między innymi: wielofunkcyjne boiska sportowe przy szkołach (SP nr 70, czy przy SP nr 14), plac zabaw w pasażu Rubinsteina, wymiana chodników w okolicy Parku Staromiejskiego, czy właśnie prace zrealizowane w pasażu Abramowskiego.

Do tej pory w tym miejscu, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, zostały zrobione: nowe alejki spacerowe, ścieżka rowerowa i tor do jazdy na rolkach o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m2. W ubiegłym roku powstała tężnia solankowa, z której okoliczni mieszkańcy skorzystają w tym roku wraz z początkiem sezonu wiosennego. Wszystkie prace w pasażu Abramowskiego (łącznie z rewitalizacją komórek lokatorskich) do tej pory kosztowały prawie 4 mln 200 tys. zł. Tegoroczne prace (nasadzenia i strefa street workout) będą kosztowały około 250 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt