Już 14 października rozpoczął się w Łodzi oficjalny zaciąg do 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich. 18 października wkroczyła do Łodzi kompania batalionu Polskiej Organizacji Narodowej, uformowana kilka dni wcześniej w Piotrkowie. W tym samym czasie powstała druga kompania. 18 października, utworzono także w Łodzi Komisariat Okręgu Łódzkiego Polskiej Organizacji Narodowej, którego zadaniem było propagowanie idei niepodległościowych oraz idei Legionów Polskich. Szacuje się, że do legionów zgłosiło się ok 350 łodzian, którzy brali udział m.in. w bitwie pod Krzywopłotami w listopadzie 1914.
Pamięć o Czynie Legionowym upowszechniał w Łodzi m.in. Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin, zrzeszający potomków i krewnych legionistów. Związek powstał w 1999 r. i był bardzo aktywną organizacją. Dziś osoby związane z Czynem Legionowym zrzeszają się w Społecznym Komitecie Pamięci Józefa Piłsudskiego lub Związku Piłsudczyków, noszac na znak pamięci charakterystyczne szare mundury i "maciejówki". Aktywność potomków legionistów jest w szczególności widoczna w szkołach łódzkich, spośród których wiele przybyło na wydarzenie. Rocznica zwana jest w Łodzi Październikiem Legionowym.
Spotkania legionistów tradycyjnie odbywają się w parku Legionów. W 2017 r. podczas Zjazdu Miast Piłsudskiego odsłonięto tu wysoki na ok. 4 metry pomnik młodego żołnierza legionowego na cokole. Monument był sfinansowany głównie ze zbiórek i wpłat osób prywatnych. Inicjatorzy pomnika, którzy organizują wydarzenia podczas rocznic związanych z Józefem Piłsudskim otrzymali dzisiaj pamiątkowe dyplomy - Karty Chwały.
- Dzisiejszy dzień ma ważne przesłanie dla młodzieży. Wasi rówieśnicy nie zapisywali się do legionów, bo ktoś obiecał im karierę polityczną i sławę. Chcieli przede wszystkim zmiany, ale co ciekawe, nie dla siebie, ale dla ogółu. Wierzyli po prostu, że dzięki swojej misji świat się zmieni na lepsze. Nie mogli przewidzieć efektu swojej misji, a jednak ją podjęli - powiedział wiceprezydent Adam Pustelnik.
- Było wielu takich, którzy uwierzyli w niepodległość. Kiedy zaczynałem moje badania wiele osób kwestionowało liczbę legionistów, którą podawałem. Dziś jednak wiemy - z rejestru Muzuem Piłsudskiego w Sulejówku, że w legionach było - choćby przez jeden dzień - blisko 56 tysięcy osób. - powiedział dr Tadeusz Bogalecki, który prowadzi w szkołach edukację o Czynie Legionowym, a podczas uroczystości przypomina historię łódzkich oddziałów.
Rocznica zakończyła się hołdem - kegiem wokół pomnika, utworzonym przez uczestników.