Lekarze i ratownicy medyczni zgodnie twierdzą, że w momencie zagrożenia życia liczy się każda sekunda. - Od tego, jak jesteśmy przygotowani do udzielania pierwszej pomocy zależy czyjeś życie, dlatego uznaliśmy, że przeszkolenie młodszych i starszych łodzian w tej kwestii jest szalenie ważne - mówi radny Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej.
Iwona Iwanicka, z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia UMŁ dodaje, że edukacja pozwala radzić sobie w trudnych sytuacjach, które zwykle wywołują wiele stresu. - Im wcześniej zaczniemy oswajać dzieci i młodzież z tym tematem i uczyć ich, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia, tym łatwiej będzie im do takich działań przystąpić – podkreśla Iwanicka.
Poradnik oprócz instrukcji postępowania w przypadku nagłych zagrożeń typu wypadek, zasłabnięcie w przestrzeni publicznej lub w domu spowodowane zawałem serca albo udarem mózgu zawiera również informacje o objawach chorób, na które trzeba zwrócić uwagę, bo być może nie wydają się niebezpieczne w danej chwili, a jednak wymagają natychmiastowej reakcji. W informatorach znajduje się także informacja, jak korzystać z defibrylatorów, które dostępne są w przestrzeni miejskiej oraz umieszczone w łódzkich instytucjach. Poradnik podpowiada także jak postępować w przypadku ran, krwotoków, oparzeń i zadławień.
Już w kwietniu rozpocznie się cykl szkoleń z pierwszej pomocy w łódzkich szkołach. Obecnie rozpoczyna się konkurs, który wyłoni realizatorów zajęć. Jednocześnie kursy dla seniorów prowadzone będą w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej. Wydawnictwa bezpłatnie rozdawane będzie w szkołach oraz dostępne we wszystkich miejscach, gdzie seniorzy na co dzień uczestniczą w organizowanych przez miasto imprezach. Koszt realizacji programu to 60 tys. zł.