62 wysokie drzewa, żywopłoty i trawniki. Taki będzie nowy plac Wolności

Zazielenimy plac Wolności. Posadzimy tu 62 dające cień drzewa, żywopłoty, trawniki, na których będzie można się pobawić lub przysiąść i odpocząć. Z ronda wykorzystywanego dziś przez tramwaje i samochody zmienimy to miejsce w zieloną przestrzeń przyjazną pieszym.

fot. z arch. UMŁ
Plac Wolności w Łodzi

Plac Wolności jest wyjątkowy. To jedyny w Polsce ośmioboczny plac i jeden z trzech na świecie (Octogon w Budapeszcie i Octagon w Dunedin). W XIX wieku był to handlowy rynek Nowego Miasta, w XX natomiast zaczął zyskiwać na znaczeniu, jako ważny punkt komunikacji miejskiej. Lata 20-ste XXI wieku przyniosą placu Wolności inną, niezwykle istotną zmianę.

- Plac Wolności jest wyjątkowy ze względu na swój kształt, ale też z tego powodu, że jest tu mało ludzi. Place miejskie mają taką funkcję, że tu się powinni ludzie spotykać, że powinni chcieć tu przychodzić. Dlatego takim głównym celem w projektowaniu, który przyświeca tej rewitalizacji jest to, żeby to było miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom - tłumaczy architekt Małgorzata Borys, jedna z autorek koncepcji przebudowy.

- Po przebudowie w ramach programu rewitalizacji, na plac Wolności będziemy mogli przyjść z kocem, rozłożyć go na trawie i odpoczywać tu w cieniu drzew. Kiedy jakiś czas temu pokazaliśmy koncepcję remontu placu Wolności, zobaczyliśmy na wizualizacjach dwa rzędy drzew. To była znacząca zmiana, ale zielony potencjał placu jest większy. I pracownia, która przygotowuje właśnie projekt wykonawczy, ten potencjał wydobywa - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Jakie są efekty prac architektów? 1/5 powierzchni placu będzie zielona. Mowa tu nie tylko o drzewach, ale także o gazonach i trawnikach. Dzięki temu po południowej stronie placu, od Piotrkowskiej powstanie skwer. Zieleń będzie służyła nie tylko wypoczynkowi, ale także klimatowi, drzewa dadzą cień, a trawniki i gazony zatrzymają wodę.

- Na placu będą na pewno zieleńce, będą trawniki i krzewy. Będzie też ponad sześćdziesiąt drzew i zgodnie ze standardami łódzkimi będą to drzewa wysokie. One już w momencie posadzenia będą miały około osiem metrów wysokości, więc już tego dnia, kiedy się tu pojawią na placu Wolności będzie widoczna różnica - zapowiada Małgorzata Borys.

- Plac zostanie także przygotowany do organizacji okolicznościowych jarmarków, budki będą mogły stanąć wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic. W tych miejscach zostaną wyprowadzone przyłącza prądu - dodaje Hanna Zdanowska.

Ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu. Ten zabieg uniemożliwi tramwajom zawracanie na pl. Wolności, dlatego wybudujemy prawoskręt z ul. Nowomiejskiej w Północną do krańcówki w parku Staromiejskim.

Kiedy architekci dopracują już każdy szczegół przebudowy placu, ogłosimy przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Zielony plac będzie gotowy wiosną 2023 roku. Przez cały czas remontu utrzymany zostanie ruch tramwajowy.


Projekt pn.: "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczona ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Frańciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt