77. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

29 sierpnia 1944 roku ze Stacji Radegast odjechał ostatni pociąg z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady w Auschwitz. Tym samym liczące jeszcze w lipcu 1944 roku ponad 70 tysięcy mieszkańców Getto przestało istnieć. Mija 77 lat od tych tragicznych wydarzeń.

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Dzisiaj odbyły się główne uroczystości w związku z 77. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. Podczas pierwszej części, która miała tradycyjnie miejsce na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej wybrzmiały słowa naczelnego rabina Polski - Michaela Schudricha, który  przypomniał o humanistycznym i humanitarnym wymiarze relacji międzyludzkich.

- My wiemy, co się stało w czasie wojny tu, w Polsce. I pojawia się pytanie, skąd taka sytuacja bierze swój początek? To zaczyna się wtedy, gdy jeden człowiek przestaje widzieć w drugim – człowieka. I mówi o nim „gorszy sort”. Zapala się wielkie, czerwone światło, kiedy słyszymy, że jedna grupa ludzi nie ma tej wartości, co inna. (…) Na przykład – uchodźcy. To jest wielka rzecz, nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Bo nie możemy powtarzać tych samych grzechów – powiedział Schudrich.

Wraz z rabinem łódzkim, Dawidem Szychowskim wspólną modlitwę odmówili duchowni wyznań chrześcijańskich. W imieniu arcybiskupa metropolity łódzkiego, Grzegorza Rysia w modlitwie uczestniczył biskup Marek Marczak, a Kościół ewangelicko-augsburski reprezentował biskup Jan Cieślar. Ten  moment poprzedził kadisz, łączący  poszczególne części nabożeństwa i będący modlitwą za zmarłych.

Znicze pod pomnikiem ofiar Litzmannstadt Getto złożyli m.in. Ocalały – Leon Weintraub, przedstawicielka rodziny Juliana Tuwima, łodzianka Barbara Tuwim-Kraszewska, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi – Marcin Gołaszewski oraz wiceprezydent Miasta Łodzi – Adam Pustelnik.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy udali się na stację Radegast, gdzie Adam pustelnik powiedział:

- Spotykamy się co roku w tym szczególnym miejscu – na stacji Radegast, by oddać hołd ofiarom Litzmannstadt Getto i przywołać ich pamięć. Często rodzi się jednak pytanie, w jaki sposób odwołać się emocji i bolesnych wspomnień, jak opisać tragizm tamtych okrutnych czasów oraz jak spojrzeć na kolejną, 77. już rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto, nie tylko przez pryzmat historii, ale również współczesności. (…) Rozwijamy dziś nowoczesne i przyjazne miasto, kultywujemy nasze wielokulturowe tradycje, zapraszamy inwestorów, gości i turystów. Zmienia się Łódź, ale niezmienna pozostaje nasza zbiorowa pamięć oraz wspólna historia…

O historii Litzmannstadt Getto przeczytać można w Gazecie Łódź.pl (nr 28/2021)

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt