80. rocznica pierwszej deportacji Romów i Sinti do Zigeunerlager w Litzmannstadt Ghetto. Wernisaż nowej wystawy stałej w Kuźni Romów

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało nową wystawę stałą w budynku tzw. Kuźni Romów, znajdującej się przy ulicy Wojska Polskiego 84. To miejsce symboliczne, bowiem Niemcy późną jesienią 1941 roku w kwadracie dzisiejszych ulic Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Sikawskiej i Głowackiego wyodrębnili tzw. obóz cygański, do którego sprowadzono ponad 5 tysięcy Romów i Sinti z pogranicza austriacko-węgierskiego, wśród których było 2689 dzieci. Pierwszy ich transport przybył, 80 lat temu, 5 listopada 1941 roku.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
4 zdjęcia
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Deportowani Romowie i Sinti nie przyjechali tutaj po nic innego, jak po śmierć. Zostali oddzieleni od świata, bez żadnych warunków sanitarnych. Nie mieli szans na przeżycie. Kilkaset osób zmarło tutaj na tyfus. Kolejni zostali wywiezieni i zamordowani w Chełmnie nad Nerem. Dziś otwieramy wystawę, która ma ich upamiętnić i oddać im hołd. Naszą rolą jest przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom. My poprzez tę wystawę chcemy to robić tak, by nie zatrzeć tej historii w pamięci. Ma być ona również ostrzeżeniem, by takie tragiczne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły  - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

- W takich miejscach, jak tu łączy się przeszłość z teraźniejszością i z przyszłością. Tragiczna historia musi być przestrogą dla żyjących, nie tylko ze względu na pamięć, o niej, ale ze względu na nas samych i z odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Nienawiść zawsze rodzi zło, a z niej zawsze rodzi się przemoc. 80 lat temu w Łodzi przemoc działa się nie rękoma Polaków, a rękoma Niemców, którzy okupowali wtedy nasz kraj. Jest ona świadectwem tego, do czego prowadzi nienawiść człowieka względem drugiego człowieka. Dlatego to miejsce jest przestrogą dla nas i dla przyszłych pokoleń. Mord nigdy nie dzieje się z dnia na dzień. On zawsze potrzebuje podłoża, na którym wyrośnie. Tym były ustawy norymberskie, odzierające ludzi z godności i pozbawiające ich człowieczeństwa. Dziękuję za to, że ta wystawa została otwarta. Pokazuje ona, jaki los został ludziom zgotowany. Takie miejsca w całej Łodzi mają być świadectwem zbrodni, do jakich doszło w naszym mieście. To jest nasze zobowiązanie - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Tzw. obóz cygański w Litzmannstadt Getto był jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w obrębie getta. Istniał jedynie przez dwa miesiące – od listopada 1941 roku do stycznia 1942 roku. Na terenie obozu nie było latryn, łaźni, wody. Nie było kuchni, brakowało naczyń, nie było łyżek. Wkrótce po jego utworzeniu wybuchła epidemia tyfusu, która zdziesiątkowała ludność, w pierwszej kolejności dzieci. W ciągu siedmiu tygodni zmarło 719 Cyganów. Byli grzebani na terenie cmentarza żydowskiego w zbiorowych mogiłach. W obawie przed rozprzestrzenieniem się choroby obóz postanowiono zlikwidować. 5 stycznia 1942 roku Niemcy zaczęli wywozić mieszkańców do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. Do 12 stycznia wszyscy zostali tam zamordowani. Nie wiadomo, kto trafił do tego obozu. Ponoć byli to przedstawiciele romskiej elity. Najpewniej była to cygańska arystokracja.

Kuźnia Romów – Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt