80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi

„Bez końca” 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Multimedialna wystawa, spotkania z artystami, projekcje filmowe – Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na cykl wyjątkowych wydarzeń kulturalnych.

Celem wydarzenia organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej jest uczczenie 80. rocznicy urodzin wielkiego polskiego reżysera.

Krzysztof Kieślowski należy do najwybitniejszych postaci w dziejach polskiej kinematografii. Jego filmy, np. „Amator”, „Przypadek”, „Bez końca” i serial „Dekalog”, na stałe wpisały się w jej dzieje. Mało który reżyser może poszczycić się tak imponującą kolekcją nagród – w tym Złotym Lwem z Wenecji dla „Trzech kolorów. Niebieskiego” i pierwszym Feliksem w historii, czyli nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za „Krótki film o zabijaniu”. Krzysztof Kieślowski był silnie związany z Łodzią, tu skończył Szkołę Filmową, tu realizował pierwsze filmy, stając się wkrótce jednym z najwybitniejszych polskich dokumentalistów.

Celem wydarzenia organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej jest uczczenie 80. rocznicy urodzin wielkiego polskiego reżysera. Uroczystości odbędą się w Łodzi, przede wszystkim w siedzibie Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Będą to: multimedialna wystawa poświęcona reżyserowi, spotkania z artystami współpracującymi z reżyserem, okolicznościowe publikacje i wydarzenia towarzyszące. Osobnym punktem będzie odsłonięcie gwiazdy Mai Komorowskiej w Łódzkiej Alei Gwiazd.

Multimedialna i interaktywna ekspozycja poświęcona twórczości Krzysztofa Kieślowskiego będzie się koncentrować na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów. Podkreśli to uniwersalność i doniosłość podejmowanych przez reżysera tematów moralno-etycznych. Podczas wędrówki podążymy drogą reżysera – począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Szkole Filmowej, pierwsze filmy dokumentalne i fabularne, po sukcesy jego dzieł na arenie międzynarodowej. Różnorodność eksponatów, wśród których znajdą się oryginalne dokumenty, unikatowe obiekty, fotografie, nagrody i pamiątki, pozwoli nam zanurzyć się w świat filmów dokumentalnych i fabularnych reżysera. Wiele z tych dokumentów i obiektów techniki filmowej zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy.

Dylematy polityczne, zagadnienia egzystencjalne i ciągła niepewność wynikająca z potrzeby dokonania niełatwych wyborów to były tematy twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Na to nakłada się tak aktualna i dziś potrzeba zachowania godności i uczciwości w czasach, które bardziej cenią spryt, podłość, konformizm i donosy. Taki był świat filmów dokumentalnych reżysera, odsłaniający degradację moralną życia w PRL-u. Taki też był wydźwięk jego filmów fabularnych. Ten moralny dylemat i napięcie pozostały też główną wartością dzieł realizowanych już w koprodukcji z wytwórniami zachodnioeuropejskimi. Odwoływanie się do uniwersalnych wartości zapewniło dziełu Krzysztofa Kieślowskiego ogromną rangę niezależnie od systemów politycznych, mód czy technologii. W NCKF wierzymy, że warto i trzeba do tego wracać.

Rocznicowe wydarzenia rozpoczną się 26 czerwca 2021 roku inauguracyjnym wernisażem wystawy o godzinie 15.00. Otwarcie wystawy będzie poprzedzone odsłonięciem gwiazdy Mai Komorowskiej oraz spotkaniem z artystką. Wśród zaplanowanych na ten dzień atrakcji NCKF przewidziało również oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie okolicznościowe z artystami, których ścieżki zawodowe skrzyżowały się z twórczą drogą Krzysztofa Kieślowskiego. Planowana jest także plenerowa projekcja filmów.

Kontynuacją wydarzeń, których rozpoczęciem jest otwarcie wystawy, będzie dwudniowa Międzynarodowa Konferencja "Illuminating the Archives. Film Archives Alive and Their Audiences" w Sokołowsku – miejscu, gdzie reżyser spędził większą część życia oraz gdzie dziś znajduje się Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Konferencja zostanie poświęcona wymianie doświadczeń w zakresie nowych metod upowszechniania zasobów archiwalnych, pracy badawczej z archiwami oraz współpracy archiwów z sektorami kreatywnymi, w tym z twórcami oraz biznesem. Będzie to również wspaniała okazja do zaprezentowania zbiorów Instytutu. Panele konferencji będą odbywać się w dniach 28–29 czerwca 2021 roku i dostępne będą on-line.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej przygotowuje również wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących. Przez niespełna trzy miesiące nie zabraknie niespodzianek związanych z twórczością wybitnego reżysera. Planowane są między innymi: warsztaty z eseju filmowego oraz zajęcia z fotografii.

Swoim patronatem wydarzenie objęła Maria Kieślowska – wdowa po naszym wielkim artyście.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt