80. rocznica wysiedlenia osiedla Montwiłła - Mireckiego

W nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r. Niemcy wypędzili z domów blisko 5 tys. łodzian, mieszkańców osiedla Montwiłła - Mireckiego.

Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Osiedle interesowało Niemców z uwagi na ustronne położenie i nowoczesność mieszkań. Wybudowane zostało w latach 1928-1931 według najnowocześniejszych na tamte czasy standardów architektonicznych – mieszkania wyposażone były w bieżącą wodę, kanalizację, gaz i oświetlenie elektryczne, a duże i jasne pomieszczenia (z osobno wydzieloną łazienką, kuchnią i komórką) zapewniały komfort.

Wysiedlenie mieszkańców osiedla odbywało się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Początkowo wywiezieni zostali do obozu przejściowego na ul. Łąkową, następnie rozlokowani w różnych regionach Polski. W obozie wiele dzieci zmarło na skutek bardzo ciężkich warunków. Po 1945 roku wielu mieszkańców wróciło do swoich domów na osiedlu. Co roku przypominają nam o tragedii swoich bliskich wraz ze Związkiem Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej i Radą Osiedla Montwiłła-Mireckiego.

- Historia powtarza się wtedy, kiedy o niej zapominamy, dlatego dziękuję dzisiaj organizatorom tego wydarzenia upamiętnienia 80. rocznicy wysiedleń z osiedla Montwiłła- Mireckiego, to bardzo ważne. Dziękuję, że jesteście Państwo razem, że pamiętacie o tych wydarzeniach - powiedział wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Wieczorek.

W uroczystościach zorganizowanych przez Radę Osiedla im. Montwiłła – Mireckiego wzięli udział również przedstawiciele Związku Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej, a także Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy osiedla, uczniowie i nauczyciele SP nr 40 oraz XVIII LO. Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.

Pod pamiątkową tablicą, ulokowaną na bloku przy ul. Srebrzyńskiej 75 delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt