87. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Przed tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, która ozdabia kamienicę przy ulicy Wschodniej 19 złożono kwiaty i zapalono znicze w 87. rocznicę śmierci Marszałka.

Fot. Stefan Brajter/UMŁ
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Spotykamy się pod tablicą przy ul. Wschodniej 19, w miejscu w którym mieszkał Marszałek i w którym drukował „Robotnika”. Tu został aresztowany i przewieziony do więzienia, a później do Warszawy i Petersburga, skąd – jak wiemy - szczęśliwie udało mu się zbiec. Mam nadzieję, że już niedługo budynek ten będzie tętnił życiem, bo tego wymaga nasza pamięć - powiedział prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego Stanisław Świerkocki.

- Nie będę przytaczał wszystkich cytatów Marszałka, ale jednym z moich ulubionych jest ten, o tym, iż Józef Piłsudski wysiadł na przystanku Niepodległość z czerwonego tramwaju zwanego socjalizmem. Sam na początku swojej kariery zawodowej miałem głęboko socjaldemokratyczne przekonania, które później, z biegiem czasu i doświadczeniem ewoluowały ku centrum. Natomiast nadal uważam, że ta myśl jest jak najbardziej aktualna. Odbieram dziedzictwo Marszałka jako troskę o słabszych  - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, dodając: - Mimo, że od śmierci Józefa Piłsudskiego minęło 87 lat, dzisiaj widzimy, jak trafnie przewidział pewne tendencje boleśnie przekonując się o tym na podstawie tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wydaje mi się, że obecny bardzo trudny czas, te idee jeszcze podtrzyma. Uważam, że to jakim Rosja moim zdaniem była państwem, a dla wielu ludzi na zachodzie się okazała, zostanie z nami na długo. Niezależnie od tego czy Rosja była państwem bolszewickim, czy jak teraz putinowskim, zawsze była i jest państwem agresywnym, którego interesy są nie do pogodzenia z interesami Polski i krajów naszego regionu. To, co przewidział Marszałek lata temu wielu zachodnich liderów uzmysłowiło sobie dopiero w ostatnich miesiącach. I to moim zdaniem obrazuje jak wielka to była postać. Jestem bardzo dumny, że możemy jako Łódź mieć marszałka Piłsudskiego w gronie honorowych obywateli. Życzę sobie, żeby wiele jego myśli w dziedzinie społecznej pozostało w sercach i umysłach decydentów. Kłaniam się historii, bardzo dziękuję za możliwość bycia tutaj i wyrażam ogromną dumę, że budynek przy ul. Wschodniej 19 będzie miał należne miejsce na mapie naszego miasta.

Jesienią 1899 roku i zimą 1900 roku w kamienicy przy Wschodniej 19 mieszkał Józef Piłsudski. W lokalu nr 4 na pierwszym piętrze mieściła się tajna drukarnia "Robotnika", organu PPS, którą prowadził. Tam też ostał aresztowany. Obecnie w dawnym mieszkaniu Józefa Piłsudskiego powstaje filia łódzka Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Trwają prace renowacyjne. W większości wymieniona została stolarka okienna, a jeszcze w tym roku odnowiona zostanie fasada kamienicy. Filia muzeum z Sulejówka ma zacząć funkcjonować w przyszłym roku. Pieniądze na realizację inwestycji przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt