90 lat zabytkowego osiedla

W tym roku osiedle im. Montwiłła-Mireckiego – miejsce wyjątkowe na mapie Łodzi, wpisane do rejestru zabytków, nazywane perłą architektury modernistycznej - obchodzi jubileusz 90-lecia powstania.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

- 90 lat to kawał historii. Taka rocznica skłania do refleksji i zaangażowania – mówiła Barbara Cierpikowska, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla podczas jubileuszowych uroczystości zorganizowanych pod tablicami upamiętniającą historię osiedla. – To również wyzwanie dla obecnych mieszkańców osiedla, by przywrócić jego dawny urok.

- Spotykamy się na pięknym osiedlu, które jest naszym wspólnym dziedzictwem. Wszyscy, nie zależnie od tego, czy tu mieszkamy, czy nie jesteśmy dumni, że ono istnieje. Pamiętamy o jego wybitnych mieszkańcach. O jego historii – początkowym entuzjazmie, tragedii z okresu okupacji, i siermiężne lata powojenne. Ale doczekaliśmy czasów, gdy w Łodzi wiele się dzieje. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi, a gdy będziemy działać razem wiele osiągniemy – mówił wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli mieszkańcy, także ci pamiętający czasy przedwojenne i sympatycy osiedla m.in. senator Ryszard Bonisławski, a także uczniowie okolicznych szkół: SP 40 oraz XVIII LO. Wycieczkę po osiedlu poprowadziła przewodniczka po Łodzi – p. Alina Jabłońska.

W Izbie Pamięci mieszczącej się przy ul. Perla 2 zorganizowano pokaz archiwalnych zdjęć i pamiątek dotyczących przeszłości zabytkowego osiedla. Organizatorzy jubileuszu - Rada Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego „Polesie” – zapowiadają też prelekcje i odczyty.

Historii osiedla poświęcona jest również wystawa „Osiedle Montwiłła-Mireckiego – początki”, którą do 28 września br. można oglądać w Archiwum Państwowym. W jubileuszowym roku wydana zostanie również książka autorstwa Doroty Fornalskiej pt. "Osiedle Montwiłła-Mireckiego".

Osiedle zostało wybudowane w latach 1928–1931 przez łódzki magistrat na peryferiach miasta, z dala od zanieczyszczonego centrum. Zostało zaprojektowano w stylu modernistycznym, zgodnie z powstałymi na początku XX wieku koncepcjami miasta ogrodu. Mieszkania posiadały wysoki, jak na ówczesne realia standard – elektryczność, bieżącą wodę i kanalizację. W zamyśle osiedle miało stanowić obszar zamieszkiwania łódzkich robotników, jednak ostatecznie na terenie osiedla zamieszkiwała głównie inteligencja – lekarze, urzędnicy, policjanci i artyści (wśród tych ostatnich m.in. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński). W czasie okupacji hitlerowskiej mieszkańców osiedla wysiedlono. Najpierw 11 grudnia 1939 roku, następnie w noc sylwestrową oraz w nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r., kiedy to na mrozie wyrzucono z domów kilka tysięcy osób.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt