A jednak będą lekcje do godziny 19

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych będą mieć lekcje do godziny 18:45, a Technikum nr 3 do 18. Nieco krócej, bo do 17:30 będą zajęcia w III Liceum Ogólnokształcącym, jednym z najbardziej obleganych przez absolwentów w tegorocznej rekrutacji, a w XXVI LO do 16:05. Te plany na pewno będą korygowane, ale już widać, że podwójny rocznik w szkołach średnich mocno komplikuje uczniowskie życie.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
A jednak będą lekcje do godziny 19

- Mimo starań i wysiłków dyrektorów szkół nasze obawy się potwierdziły, uczniowie będą się uczyć do wieczora. Nie we wszystkich szkołach, ale jednak w wielu zajęcia będą dłużej niż w poprzednim roku szkolnym - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Na domiar złego brakuje około setki nauczycieli i chętnych do pracy nie ma, co także ma swoje znaczenie w kontekście planów lekcji. PiS-owska reforma edukacji zbiera swoje żniwo, niestety, ofiarami są młodzi ludzie, którzy powinni cieszyć się życiem, a nie spędzać całych dni w szkole.

Wedle obecnych planów lekcje trwają średnio o 2 - 3 godziny dłużej niż w poprzednim roku szkolnym, dyrektorzy dokonywali dosłownie cudów adaptując na dodatkowe sale lekcyjne pomieszczenia dotąd służące jako… pokój nauczycielski czy magazyny. A wszystko po to by zlikwidować uczniowskie "okienka". W "Gastronomiku" czy Technikum nr 3 oczywiście młodzież nie spędza w szkole 10 godzin, bo ci, którzy mają lekcje do wieczora zaczynają je w południe albo jeszcze później. 

- Otóż te plany lekcji eliminują praktycznie zajęcia pozalekcyjne - zauważył Sylwester Pawłowski, radny Rady Miejskiej, który stawia pytania: - Kiedy uczniowie mają brać udział w kołach zainteresowań, uzupełniać wiedzę, rozwijać pasje skoro do 17 mają lekcje? Albo do godziny 18? Cóż z tego, że zaczynają zajęcia później, ale kiedyś muszą też zadania domowe zrobić. PiS-owska reforma edukacji dopiero teraz pokazuje swoje prawdziwe oblicze i okazuje się, że ofiarami nieprzemyślanych decyzji polityków są uczniowie. Solidnie "oberwali", a winni są politycy obozu rządzącego, którzy zlikwidowali gimnazja.

Nauka do późnych godzin popołudniowych to efekt podwójnego rocznika w szkołach średnich, gdzie spotkali się absolwenci gimnazjów i klas 8 szkół podstawowych. W konsekwencji w szkołach jest znacznie więcej klas pierwszych i uczniów, a liczba sal lekcyjnych jest ograniczona.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt