Przed II wojną światową terytorium Łodzi zamieszkiwało 230 tysięcy Żydów. Mieli swoje domy, synagogi i dwa cmentarze. Do naszych czasów przetrwał jeden z nich założony w 1892 roku. Łódzki cmentarz żydowski jest jednym z największych w Europie. Obejmuje 40 hektarów i spoczywa na nim około 200 tysięcy osób. Zostali tam pochowani bliscy między innymi Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina, Aleksandra Tansmana, czy Daniela Libenskinda. Ponadto można znaleźć tam groby ludzi, którzy wpisali się w historię naszego miasta, jak Izrael Poznański czy doktor Seweryn Sterling. A także tysiące kupców, handlarzy, zwykłych mieszkańców i ich rodziny.
Niestety niewielu Łodzian wie coś więcej na temat cmentarza poza samym faktem jego istnienia. Cmentarz jest olbrzymi, wymaga dużej i nieustannej opieki ze względu na swój obszar i zaniedbanie.
Oddolna inicjatywa społeczna ma na celu przywrócenie pamięci wszystkich pochowanych i zapomnianych Żydów. Ich rodziny często nie przeżyły wojny lub zmuszone były do emigracji. Strażnicy Pamięci to ludzie działający na rzecz ochrony pamięci oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego. Ich celem jest przekazywanie wiedzy o dziedzictwie materialnym i niematerialnym młodszemu pokoleniu oraz kształtowanie właściwych postaw świadomości i szacunku do dziedzictwa narodowego. Stowarzyszenie swoje cele realizuje poprzez organizowanie akcji wolontaryjnych (np. takich jak sprzątanie cmentarza) i charytatywnych, spotkań, warsztatów, prelekcji, wystaw, koncertów, spacerów oraz innych imprez edukacyjnych.
Udział w porządkowaniu to namacalne spotkanie z historią Łodzi i jej dziedzictwem kulturowo-religijnym. Uczestnicy sprzątania przekonują się, że mogą mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości i na pomoc w zachowaniu bogatego dziedzictwa miasta. Jest to też okazja, by poznać bardzo pozytywnych osób, pasjonatów historii, miłośników Łodzi i działaczy, którzy swoim entuzjazmem starają się zarażać innych.
Akcja polega na wycinaniu krzewów, małych drzewek, grabieniu liści i porządkowaniu terenu wokół nagrobków. Praca wymaga wygodnego stroju i obuwia do pracy w terenie. Organizator dysponuje niezbędnym sprzętem, ale zachęcamy do przynoszenia też własnych rękawic.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 26 lipca o godz. 11.00 Spotykamy przy ul. Zmienna 40
https://www.facebook.com/straznicypamieci/
https://www.facebook.com/events/2808827406005105