Alarm dla klimatu

Dziś o godzinie 12.00 w Łodzi oraz innych polskich miastach, zabrzmi syrena alarmowa – symboliczny alert dla kryzysu klimatycznego oraz wyraz woli włączenia się w globalne działania mitygacyjne i adaptacyjne.

Ogólnopolska akcja społeczna „Alarm dla klimatu” to sposobność zwrócenia uwagi mieszkanek i mieszkańców miast naszego kraju na coraz poważniejszy problem narastającego kryzysu klimatycznego: Anna Wierzbicka, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. 

Zmiany klimatyczne to już nasza codzienność. Zanikające granice między porami roku, globalne ocieplenie, powodzie, nawalne deszcze - zjawiska te obserwujemy na własne oczy, ich wyrazistość i postępująca intensyfikacja wzbudzają coraz większy niepokój. Właśnie dlatego trzeba działać - alarm to symbol mobilizacji i konieczności zwielokrotnienia wysiłków na rzecz poprawy stanu środowiska.

Co istotne, sygnał zabrzmi w przeddzień Szczytu Klimatycznego w Glasgow COP26. Skrót ten oznacza "Conference of Parties", czyli "Konferencję Stron", państw, które przyjęły Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie. Międzynarodowy pakt klimatyczny ma 197 sygnatariuszy. W Glasgow spotkają się przywódcy państw, dyplomaci, działacze i szefowie wielkich firm, by skoncentrować się na konkretnych krokach do podjęcia w walce ze zmianami klimatycznymi. Najważniejszym elementem wszystkich szczytów klimatycznych są negocjacje w sprawie mechanizmów prawnych, na podstawie których kraje mogą być rozliczane z realizacji swoich zobowiązań. Tym negocjacjom towarzyszy jednak wiele innych rozmów, spotkań i konferencji, w których biorą udział politycy, biznesmeni, aktywiści czy dziennikarze, którzy omawiają różne aspekty działań na rzecz klimatu. Rozmowy mają trwać od 31 października do 12 listopada.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt