- Choć Andrzej pochodzi i mieszka w Warszawie, to tak naprawdę jest naszym łodzianinem. Dziękuję mu za zaangażowanie w łódzką kulturę. Ta gwiazda jest symbolem, że sztuka plakatu filmowego jest jednym z elementów kinematografii - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
- Teraz będziecie patrzeć na mnie z góry, przechodząc ul. Piotrkowską. To przyda się chyba każdemu artyście. Kiedy kilka lat temu regularnie zacząłem przyjeżdżać do Łodzi zauważyłem, że to miasto o ogromnej energii. Teraz widzę jeszcze inne zmiany - powiedział Andrzej Pągowski, dodając: - Dołączyłem tą gwiazdą do wielu sław polskiego i światowego kina. Po raz pierwszy wśród nich znalazł się grafik. To wyróżnienie dla całej polskiej sztuki plakatu.
Artysta urodził się w 1953 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Tworzył grafiki i plakaty uznane na całym świecie. Jego słynnymi pracami są m.in. plakat do filmu "Lot nad kukułczym gniazdem" czy plakat do przedstawienia "Król Lear". Otrzymał też wyróżnienia amerykańskiego pisma "The Hollywood Reporter" m.in. za plakat do filmu "Hair" w 1981 roku. Zdobył również złote medale na konkursach plakatów filmowych, np. za plakat do filmu "Stan strachu". Stworzył również okładki płyt "Tribute to Eric Clapton" i "Santo Subito" Piotra Rubika. Ostatnimi jego dziełami są plakaty do filmów: "Kler" i "Kamerdyner".
Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy powstała z inicjatywy Jana Machulskiego. Pierwszą gwiazdę w 1998 roku odsłonił Andrzej Seweryn. Z właśnie odsłoniętą gwiazdą Andrzeja Pągowskiej jest ich już 71.