Andrzej Pągowski w Łódzkiej Alei Gwiazd

Jeden z najsłynniejszych polskich grafików i plakacistów Andrzej Pągowski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy na ul. Piotrkowskiej. Co ciekawe, to on przed 20-laty zaprojektował pierwszą gwiazdę na naszej reprezentacyjnej ulicy.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Andrzej Pągowski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy
3 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Choć Andrzej pochodzi i mieszka w Warszawie, to tak naprawdę jest naszym łodzianinem. Dziękuję mu za zaangażowanie w łódzką kulturę. Ta gwiazda jest symbolem, że sztuka plakatu filmowego jest jednym z elementów kinematografii - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Teraz będziecie patrzeć na mnie z góry, przechodząc ul. Piotrkowską. To przyda się chyba każdemu artyście. Kiedy kilka lat temu regularnie zacząłem przyjeżdżać do Łodzi zauważyłem, że to miasto o ogromnej energii. Teraz widzę jeszcze inne zmiany - powiedział Andrzej Pągowski, dodając: - Dołączyłem tą gwiazdą do wielu sław polskiego i światowego kina. Po raz pierwszy wśród nich znalazł się grafik. To wyróżnienie dla całej polskiej sztuki plakatu.

Artysta urodził się w 1953 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Tworzył grafiki i plakaty uznane na całym świecie. Jego słynnymi pracami są m.in. plakat do filmu "Lot nad kukułczym gniazdem" czy plakat do przedstawienia "Król Lear". Otrzymał też wyróżnienia amerykańskiego pisma "The Hollywood Reporter" m.in. za plakat do filmu "Hair" w 1981 roku. Zdobył również złote medale na konkursach plakatów filmowych, np. za plakat do filmu "Stan strachu". Stworzył również okładki płyt "Tribute to Eric Clapton" i "Santo Subito" Piotra Rubika. Ostatnimi jego dziełami są plakaty do filmów: "Kler" i "Kamerdyner".

Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy powstała z inicjatywy Jana Machulskiego. Pierwszą gwiazdę w 1998 roku odsłonił Andrzej Seweryn. Z właśnie odsłoniętą gwiazdą Andrzeja Pągowskiej jest ich już 71.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt