Aptekarz i premier. Leopold Skulski - łódzki bohater 100-lecia niepodległości

Leopold Skulski był człowiekiem zdolnym i praktycznym. Przed pierwszą wojną światową zdobył zawód farmaceuty, poparty dyplomami uniwersyteckimi. Przyjechał do Łodzi, gdzie można było robić interesy i zrobić niezłe pieniądze. Ale szerokiej opinii publicznej dał się poznać jako niezwykle operatywny nadburmistrz Łodzi w latach 1917 -1919 i premier Rzeczypospolitej oraz minister spraw wewnętrznych.

fot. Witold Ancerowicz
Tablicą upamiętniająca Leopolda Skulskiego znajduje się na gmachu Urzędu Miasta Łodzi
3 zdjęcia
fot. Witold Ancerowicz
fot. Witold Ancerowicz
fot. Witold Ancerowicz
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Z okazji 98. rocznicy powołania Leopolda Skulskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych  w Rządzie Obrony Narodowej, prezydent Hanna Zdanowska, Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi i dyrektor programowy Radia Łódź, Marcin Wąsiewicz złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą Leopolda Skulskiego na gmachu Urzędu Miasta Łodzi. 

- Leopold Skulski wybrał Łódź jako miasto dynamiczne i dające nadzieję na zrobienie dobrych interesów przez wykształconych ludzi. Przyjechał do nas z Warszawy i został właścicielem dwóch aptek, działał też w branży chemicznej. W trudnych latach I wojny światowej jako nadburmistrz starał się zapewnić aprowizację głodującemu miastu i  walczył z gwałtownym bezrobociem. Zapobiegł też przelewowi krwi i sprawnie przejął władzę z rąk niemieckich w listopadzie 1918 roku – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

13 grudnia 1919 Leopold Skulski otrzymał oficjalnie misję utworzenia rządu. Rząd Skulskiego zajęty był przede wszystkim kwestiami aprowizacji i bezrobocia. Do jego niewątpliwych sukcesów należało wprowadzenie jednolitej waluty i systemu podatkowego. Musiał też  stawić czoła  strajkom pracowników przedsiębiorstw o kluczowym znaczeniu dla gospodarki – elektrowni, kopalń i służb komunalnych. Podczas sprawowania władzy przez Skulskiego trwała wojna polsko-bolszewicka. Jego zadaniem było zapewnienie zaopatrzenia walczącemu wojsku.  Premier popierał także  stanowisko Józefa Piłsudskiego, który postulował dalsze prowadzenie wojny z Rosją sowiecką, przeciwko czemu opowiadała się zarówno endecja, jak i opozycyjna Polska Partia Socjalistyczna. Złożył dymisję w obliczu ofensywy Tuchczewskiego, otwierając możliwość utworzenia Rządu Obrony Narodowej. 24 lipca 1920 roku Leopold Skulski powołany został na stanowisko ministra spraw wewnętrznych właśnie w tym rządzie. Dwa dni później wszedł do Rady Obrony Państwa.

Po zakończeniu kariery politycznej były premier w 1923 założył firmę Polskie Radio Sp. z o.o. i był przewodniczącym rady nadzorczej radia do 1936 roku.

Leopold Skulski zaangażował się w walkę o wolną Polskę i oddał jej swój talent organizacyjny oraz  energię łódzkiego przedsiębiorcy na różnych polach. Jak wielu innych zginął z rąk sowieckich oprawców w 1940 roku, których 20 dwadzieścia lat wcześniej powstrzymał w walce. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt