Aptekarz i premier. Leopold Skulski - łódzki bohater 100-lecia niepodległości

Leopold Skulski był człowiekiem zdolnym i praktycznym. Przed pierwszą wojną światową zdobył zawód farmaceuty, poparty dyplomami uniwersyteckimi. Przyjechał do Łodzi, gdzie można było robić interesy i zrobić niezłe pieniądze. Ale szerokiej opinii publicznej dał się poznać jako niezwykle operatywny nadburmistrz Łodzi w latach 1917 -1919 i premier Rzeczypospolitej oraz minister spraw wewnętrznych.

fot. Witold Ancerowicz
Tablicą upamiętniająca Leopolda Skulskiego znajduje się na gmachu Urzędu Miasta Łodzi
3 zdjęcia
fot. Witold Ancerowicz
fot. Witold Ancerowicz
fot. Witold Ancerowicz
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Z okazji 98. rocznicy powołania Leopolda Skulskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych  w Rządzie Obrony Narodowej, prezydent Hanna Zdanowska, Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi i dyrektor programowy Radia Łódź, Marcin Wąsiewicz złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą Leopolda Skulskiego na gmachu Urzędu Miasta Łodzi. 

- Leopold Skulski wybrał Łódź jako miasto dynamiczne i dające nadzieję na zrobienie dobrych interesów przez wykształconych ludzi. Przyjechał do nas z Warszawy i został właścicielem dwóch aptek, działał też w branży chemicznej. W trudnych latach I wojny światowej jako nadburmistrz starał się zapewnić aprowizację głodującemu miastu i  walczył z gwałtownym bezrobociem. Zapobiegł też przelewowi krwi i sprawnie przejął władzę z rąk niemieckich w listopadzie 1918 roku – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

13 grudnia 1919 Leopold Skulski otrzymał oficjalnie misję utworzenia rządu. Rząd Skulskiego zajęty był przede wszystkim kwestiami aprowizacji i bezrobocia. Do jego niewątpliwych sukcesów należało wprowadzenie jednolitej waluty i systemu podatkowego. Musiał też  stawić czoła  strajkom pracowników przedsiębiorstw o kluczowym znaczeniu dla gospodarki – elektrowni, kopalń i służb komunalnych. Podczas sprawowania władzy przez Skulskiego trwała wojna polsko-bolszewicka. Jego zadaniem było zapewnienie zaopatrzenia walczącemu wojsku.  Premier popierał także  stanowisko Józefa Piłsudskiego, który postulował dalsze prowadzenie wojny z Rosją sowiecką, przeciwko czemu opowiadała się zarówno endecja, jak i opozycyjna Polska Partia Socjalistyczna. Złożył dymisję w obliczu ofensywy Tuchczewskiego, otwierając możliwość utworzenia Rządu Obrony Narodowej. 24 lipca 1920 roku Leopold Skulski powołany został na stanowisko ministra spraw wewnętrznych właśnie w tym rządzie. Dwa dni później wszedł do Rady Obrony Państwa.

Po zakończeniu kariery politycznej były premier w 1923 założył firmę Polskie Radio Sp. z o.o. i był przewodniczącym rady nadzorczej radia do 1936 roku.

Leopold Skulski zaangażował się w walkę o wolną Polskę i oddał jej swój talent organizacyjny oraz  energię łódzkiego przedsiębiorcy na różnych polach. Jak wielu innych zginął z rąk sowieckich oprawców w 1940 roku, których 20 dwadzieścia lat wcześniej powstrzymał w walce. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt