Pomysłodawcami projektu byłi dramaturżka Magda Żarnecka i reżyser Przemysław Jaszczak, którzy są również autorami tekstu sztuki, napisanego specjalnie do tego spektaklu. Stworzona przez nich historia opowiada historię trojga Wymyślonych Przyjaciół, pracowników ogólnoświatowej korporacji wspierającej dzieci, które potrzebują pomocy. Pewnego dnia wyruszają oni na misję do małych bohaterów: Arii, Emila i Noko. Dzieci te, z różnych powodów nie mają przyjaciół w prawdziwym świecie. Aria nie ma na to czasu ani zgody taty, Noko zostaje przez rówieśników odrzucona, a Emil ma na głowie sprawy, które przerosłyby niejednego dorosłego. Wymyśleni Przyjaciele towarzyszą im więc w starciach z codziennością, budują i wspierają w momentach zwątpienia, ale przede wszystkim zaopatrują dzieci w realne narzędzia zmiany, walki o siebie i o swoje prawa.
Sprawa jest ważna i wymaga współdziałania. Pomyśleliśmy, że zjednoczone działanie łódzkiego środowiska teatralnego może być wielkim atutem tej idei, która jest przecież bliska obu łódzkim teatrom – opowiadają o idei projektu jego autorzy. W ten sposób do projektu włączył się Pinokio oraz Arlekin, ale także współproducent – tegoroczna edycja „Dotknij Teatru”, dzięki której widzowie bezpłatnie, jako pierwsi oglądali premierowe przedstawienia i otwarte próby.
Celem naszej inicjatywy było stworzenie spektaklu, który podejmuje problem naruszania praw dziecka i może wyposażyć najmłodszych w realne sposoby radzenia sobie z nadużyciami ze strony dorosłych. – dodają dyrektorzy obu instytucji, Wojciech Brawer oraz Gabriel Gietzky. – Nie mieliśmy wątpliwości, że musi to zrobić. Razem mamy większą siłę rażenia – mówią zgodnie.
Przedstawienie „Dzieci i ryby” ma formę kolażową, a historie są opowiedziane językiem teatru lalek i formy. Oglądać tu możemy m.in. lalki stolikowe czy ożywianie i animację przedmiotów i przestrzeni, z zachowaniem maksimum iluzji czarnego teatru.
Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, wprowadzające w temat i podsumowujące go, w ramach którego eduktorki z obu teatrów razem z widzami opracowują Kartę POP – kartę praw, oczekiwań i potrzeb. Wisi ona na murach obu instytucji, jest regularnie uzupełniana, a każdy z przechodniów może zatrzymać się i wczytać w głos dzieci.
DZIECI I RYBY
na podstawie sztuki Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka
Koprodukcja Teatru Pinokio w Łodzi i Teatru Lalek Arlekin w ramach akcji DOTKNIJ TEATRU 2022
REALIZATORZY:
Autorzy tekstu: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak
Reżyser: Przemysław Jaszczak
Kompozytor: Urszula Chrzanowska
Scenograf: Aleksandra Starzyńska
Koordynatorka projektu/Producentka: Agata Mazurek
Działania edukacyjne: Justyna Rogowska (Teatr Lalek Arlekin) i Marta Magalska (Teatr Pinokio)
OBSADA:
Klaudia Kalinowska (Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi) - PTASIE MLECZKO, WYMYŚLONY, CIOTKA
Adrianna Maliszewska (Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi) - ARIA, SŁOŃCE, RYBA, WYMYŚLONY
Natalia Wieciech (Teatr Pinokio w Łodzi) – NOKO, WYMYŚLONY, PODDANY, SAMOCHÓD
Łukasz Batko (Teatr Pinokio w Łodzi) - EMIL, WYMYŚLONY, PODDANY, MORZE, RYBA, DZIECKO
Piotr Pasek (Teatr Pinokio w Łodzi) - MAURYCY PĄCZEK, WYMYŚLONY, RYBA, ŁÓŻKO
Wojciech Schabowski (Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi) - PAN BŁYSK, BOSS, KRÓL
Dekoracje, lalki i kostiumy zostały wykonane przez pracownie oraz działy techniczne obu teatrów.
Prapremiera wydarzenia odbyła się 2 kwietnia na Dużej Scenie łódzkiego Arlekina w ramach akcji „Dotknij Teatru” 2022. Teraz przedstawienie wchodzi w miarę możliwości technicznych i repertuarowych obu instytucji – do stałego repertuaru.
W kwietniu spektakl będzie można oglądać - najpierw do 7 kwietnia właśnie w Arlekinie, aby potem od 27 do 30 kwietnia przenieść się na scenę Pinokia.
Spektakl powstał w ramach akcji "Dotknij Teatru 2022", organizowanej przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi
Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi, pod honorowym patronatem Hanny Zdanowskiej Prezydent Miasta Łodzi.