Arlekin świętuje 70. urodziny. Jakie będą główne atrakcje obchodów jubileuszu?

W grudniu mija 70 lat od kiedy na mapie powojennej Polski pojawił się utworzony przez Henryka Ryla nowy teatr, ale także równo 50 lat od kiedy Teatr Lalek Arlekin otrzymał na własność obecną siedzibę u zbiegu ulic 1-go Maja i Wólczańskiej.

fot. materiały organizatora
Arlekin świętuje 70. urodziny
5 zdjęć
fot. materiały organizatora
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Cykl grudniowych wydarzeń w Arlekinie przypomni postać założyciela teatru oraz wielu osób, które teatr współtworzyły – wtedy i przez następne lata jego istnienia. – Często wspomina się w tym kontekście właśnie Henryka Ryla. Tymczasem, nie umniejszając w niczym jego zasług, warto pamiętać, że na przestrzeni lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przez ponad 10 lat teatrem zarządzała pani Regina Elanowa, która wyciągnęła placówkę z zapaści finansowej i doprowadziła do przekazania Arlekinowi pięknej siedziby, w której mieści się do dziś – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski. – Cieszę się, że obecne kierownictwo postanowiło przypomnieć jej wkład w rozwój tej jednej z nielicznych scen teatralnych w Polsce, gdzie nadal króluje animacja lalkowa.

Kluczowym punktem obchodów 70-lecia Arlekina będzie inscenizowane czytanie performatywne z udziałem dwudziestoosobowej, wielopokoleniowej obsady. - Na jubileuszową premierę wybraliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, chcąc tym nawiązać bezpośrednio do twórczości założyciela Arlekina. Henryk Ryl podjął tę niesamowicie trudną próbę w czerwcu 1957 roku, wierząc w nieograniczone możliwości teatru lalek. Odwołując się do jego wizji, chcemy nowo odkryć konteksty tego romantycznego dramatu poprzez formę, animację lalkową i z obsadą znakomitych interpretatorów. Będzie to spotkanie aktorów „ponad podziałami” – z różnych lat działalności Arlekina, bardzo ważne, bo pierwsze takie na naszej scenie - informuje Wojciech Brawer, dyrektor sceny. Do udziału w spektaklu zaproszono m.in. Panią Teresę Sawicką, aktorkę, która występowała w premierze „Balladyny” z 1957 r.   

Na program obchodów składać się będą także wystawy, promocja wydawnictwa jubileuszowego oraz spotkania – panele dyskusyjne z udziałem praktyków, historyków  i krytyków teatru lalek. – Bohaterką jednego z nich będzie przywołana już przez pana prezydenta Regina Elanowa – mówi Ewa Kwiecińska-Kotwasińska, kierownik działu promocji . - Drugi z paneli będzie dotyczył postaci samego Ryla i jego ducha, ponoć drzemiącego w murach budynku. Będziemy się zastanawiać, czym jest, czy jeszcze jest i czy ma rację bytu w dzisiejszej rzeczywistości. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy m.in. prof. Marka Waszkiela – najwybitniejszego współczesnego polskiego historyka teatru lalek, byłych dyrektorów Arlekina – Stanisława Ochmańskiego, Waldemara Wolańskiego i Urszulę Reiter, Andrzeja Polakowskiego – (autora publikacji „Łódzkie sceny lalkowe”), Panią Jadwigę Sącińską (wieloetniego kierownika literackiego teatru, znaną animatorkę łódzkiego życia kulturalnego, Panią Ewę Grudę – kierownika Muzeum Książki Dziecięcej, studentkę Henryka Ryla, a także aktorów, dziennikarzy oraz Panią córkę Jolantę Elkan-Wykrz, córkę Reginy Elkanowej.

Obchodom Jubileuszu 70-lecia Teatru towarzyszyć będą także dwie wystawy. Retrospektywna ekspozycja „Lalki z pamięci” w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer przygotowana została we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, które jest w posiadaniu największej kolekcji archiwaliów z dziejów Arlekina. Zobaczymy na niej m.in. lalki z najstarszych przedstawień teatru, takich jak „Kolorowe piosenki” z 1949 roku, czy projekty takich artystów jak Ali Bunsch i Wacław Kondek. Druga z wystaw, przygotowana w Galerii A „W piwnicy” to ekspozycja fotografii pod wspólnym tytułem „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie”. Będzie poświęcona wielu anonimowym na co dzień pracownikom teatru, których nie widać z widowni, a którzy zajmują cztery piętra budynku przy Wólczańskiej 5 i są cichymi współtwórcami sukcesów teatru. Wystawa została stworzona przez grupę łodzian, którzy towarzyszyli zespołowi arlekina w codziennej pracy. Podczas dwóch fotodejów w 2018 – wiosennego i jesiennego, przez cały dzień grupa 18 fotografów przyglądała się nam i miejscom niedostępnym dla zwykłego widza, uwieczniając na zdjęciach swoje obserwacje. Na wystawie prezentowanych jest 18 wybranych dużych zdjęć, a na stucalowym monitorze – ponad 200 pozostałych fotografii reportażowych. Gdzie mieszkają lalki? Co jest nad sceną? Jak wygląda teatr, gdy „śpi” i jak żyje przed premierą, gdy każdy jego kąt jest zapełniony powstającymi dekoracjami – dodaje Ewa Kwiecińska.  Wystawa została przygotowana we współpracy z Urban Periscoqe.

Jubileusz 70-lecia Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi jest współfinansowany z dotacji otrzymanej z Urzędu Miasta Łodzi.

PROGRAM JUBILEUSZU 70-LECIA TEATRU LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI:

15 GRUDNIA 2018

godz. 12.00 – Scena Kameralna
Pierwsi dyrektorzy – otwarte spotkania poświęcone Henrykowi Rylowi i Reginie Elkanowej
„Duch Ryla – duch pokoleń czy mit ducha”
„Regina Elkanowa – zapomniana dyrektor Teatru Lalek Arlekin w Łodzi”
Prowadzenie: Michał Kowalczyk

godz. 18.00 – Duża Scena
Gala Jubileuszowa - „Balladyna”
Inscenizowane czytanie performatywne dramatu Juliusza Słowackiego wg adaptacji Henryka Ryla oraz do muzyki Tadeusza Paciorkiewicza, z realizacji Teatru Lalek Arlekin w 1957 r.

Reżyseria: Aneta Głuch-Klucznik, Wojciech Brawer, Artur Dwulit
Aranżacja muzyczna i wykonanie: Bolewski & Tubis
Projekcje i opieka scenograficzna: Mateusz Mir Mirowski
Reżyseria światła: Małgorzata Sendke

Obsada: Agata Butwiłowska, Patrycja Czyszpak-Pawlak, Emilia Dryja, Aleksandra Gałaj, Klaudia Kalinowska, Katarzyna Pałka, Beata Sadkowska, Katarzyna Stanisz, Małgorzata Wolańska, Anna Zadęcka, Karolina Zajdel, Szymon Nygard, Jan Tomasz Pieczątkowski, Tomasz Pietrasik, Maciej Piotrowski, Wojciech Schabowski, Marcin Sosiński, Wojciech Stagenalski, Kamil Witaszak

Obchodom Jubileuszu 70-lecia Teatru towarzyszyć będą:

- wystawa retrospektywna „Lalki z pamięci” w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznymi i Etnograficznym w Łodzi, prezentująca lalki i projekty z najstarszych realizacji Teatru

- wystawa fotografii „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie” w Galerii A „W piwnicy” poświęcona anonimowym na co dzień pracownikom teatru, a przygotowana we współpracy z Urban Periscoqe i 18 łodzianami - fotografami podczas dwóch tegorocznych „fotodejów”
w Teatrze Lalek Arlekin

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt