Artyści z Fundacji Działania pomagają dzieciom wykluczonym społecznie

Zaczęło się od tego, że chcieli pomóc innym zagrożonym wykluczeniem społecznym i marginalizacją. To, co mieli do przekazania, to ich artystyczna wrażliwość, energia i ogrom wiedzy o sztuce i kulturze. Fundacja Działania co roku roztacza opiekę nad kilkuset dziećmi, którym organizuje zajęcia i warsztaty siedem dni w tygodniu.

fot. Fundacja Działania
Artyści na rzecz dzieci – pokazują pasje, rozwijają talenty
8 zdjęć
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Pierwsze artystyczne działania realizowali w sposób nieformalny, na Starym Polesiu. Zaczynali w 2014 r. angażując się społecznie na rzecz dzieci ze świetlic środowiskowych, zgłaszając projekt “Świetlice artystyczne” do Budżetu Obywatelskiego na 2015 r.

– Robiliśmy różne animacje na łódzkich podwórkach. Jako grupa artystów, też takich w pewnym sensie wykluczonych społecznie, szukaliśmy wówczas swojego miejsca – wspomina Marta Pszonak z Fundacji Działania.

Początki Fundacji Działania

Po otrzymaniu poparcia ich inicjatywy przez łodzian grupa stwierdziła, że dobrze byłoby sformalizować działania. Założyła fundację. Od 2015 r. regularnie realizuje projekt „Świetlice artystyczne”. Aktualnie program finansowany jest między innymi z budżetu miasta Łodzi. Na rzecz kilkuset dzieci z Łodzi aktywnie działa około 30 artystów różnych sztuk. Są filmowcy, aktorzy, muzycy, artyści plastycy, malarze i inni.

– Dzieci uczą się animacji, improwizacji teatralnej, a często po takiej serii warsztatów idziemy potem z dziećmi do teatru, żeby zobaczyły w praktyce to, czego uczyły się u nas na zajęciach. Mają ogromną frajdę z tego, że znają aktorów występujących na scenie, że mogą z nimi po spektaklu porozmawiać. Czują się dzięki temu docenione – opowiada Marta Pszonak.

– Ja widzę po tych dzieciach, że umożliwienie im kontaktu z kimś, kto jest prawdziwym aktorem, czy prawdziwym muzykiem, jest dla nich szalenie ważne – przyznaje Martyna Konieczny, która do Fundacji Działania dołączyła będąc jeszcze na studiach. Niedawno ukończyła projektowanie ubioru na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od kilku lat wiedzę wyniesioną z uczelni wykorzystuje, przygotowując warsztaty dla dzieci.

– Robiliśmy warsztaty z malarstwa i tworzenia przedmiotów S-F z przyszłości, po których zrobiliśmy wystawę. Dzieciaki wierciły dziury w ścianach, żeby powiesić prace, decydowały, gdzie co ma być umieszczone. Zwieńczeniem, takim przypieczętowaniem tych wysiłków, był wernisaż, dzięki któremu dzieciaki poczuły, że zrobiły coś naprawdę ważnego – opowiada Martyna Konieczny.

Artyści dla dzieci z Ukrainy

Zespół fundacji szybko zareagował także na wojnę w Ukrainie. Powstały warsztaty dedykowane dzieciom, które przyjechały do Łodzi z Ukrainy, ale także zajęcia integracyjne dla dzieci z różnych krajów. Jedne z nich prowadzi Yuliia Mykhaliuk, która w Polsce jest od 7 lat. Z wykształcenia jest projektantką wnętrz, zajmuje się malarstwem olejnym, pracuje też jako modelka. Do zespołu fundacji dołączyła na początku inwazji Rosji na Ukrainę. 

– Poczułam potrzebę pracy z dziećmi. Zadziałał jakiś taki rodzaj winy, że nie jestem tam, z moimi rodakami. Dlatego przyszłam tutaj i zaczęłam prowadzić zajęcia. Dzieci okazały się bardzo wdzięczne i cudowne podczas pracy – opowiada Yuliia Mykhaliuk, która prowadzi między innymi warsztaty „Dotknij Ukrainy” pomagające dzieciom poznać kulturę ukraińską, a także znaleźć jej odniesienia w innych kulturach. Fundację Działania można znaleźć na stronie internetowej www.fundacjadzialania.pl.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt