Astra gotowa do podróży w kosmos. W Łodzi powstały lalki do nowego filmu Michała Łubińskiego

Ma zaledwie 15 centymetrów, robi ponad 60 różnych min, bo ma wymienne szczęki i czoła. Ma też swojego sobowtóra. Mowa o Astrze – lalce, która już wkrótce wyruszy z Łodzi na plan zdjęciowy we Wrocławiu, by zagrać w krótkometrażowym filmie „Astra” w reżyserii Michała Łubińskiego. Tytułowej postaci, odważnej dziewczynce, która poleci w kosmos, by uratować siostrę, towarzyszyć będzie pięciu innych bohaterów, stworzonych w łódzkiej pracowni artystycznej. Prace nad nimi właśnie dobiegają końca.

fot. MOMAKIN
Astra to tytułowa postać animowanego krótkometrażowego filmu w reżyserii Michała Łubińskiego
5 zdjęć
fot. MOMAKIN
fot. MOMAKIN
fot. MOMAKIN
fot. MOMAKIN
fot. MOMAKIN
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Tu liczy się talent, precyzja i doświadczenie. Nie brakuje ich łódzkim lalkarzom, wykonującym lalki animacyjne do filmu „Astra”. Są to twórcy będący m.in. współautorami sukcesów Wesa Andersona i jego „Wyspy psów” czy „Piotrusia i wilka”, nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton.

Łódź słynie na świecie ze znakomitych specjalistów, tworzących lalki animacyjne – mówi Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, producent wykonawczy filmu. – Projekt „Astra” zgromadził sześcioro uznanych twórców o ogromnym doświadczeniu, którzy nad każdą z lalek pracowali od czterech do sześciu tygodni  – wyjaśnia.

Postaci do animacji Michała Łubińskiego zostały stworzone od podstaw, czyli od autorskich rysunków reżysera. Później opracowano projekt wykonawczy, według którego powstały animacyjne lalki, które będą w stanie zagrać jak najwięcej ujęć i dubli. Pracę tę wykonał zespół w składzie: Piotr Knabe, Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk i Agnieszka Smolarek. Następnie, kostiumerki Beata Jarmuż-Socha i Anna Szcześniak zadbały o miniaturowe stroje.

Tworzenie lalek to przede wszystkim precyzyjna praca manualna, jednak bryła głowy u małych aktorów została wykonana w technice druku 3D. Pozwoliło to na sprawniejsze zaprojektowanie i wydrukowanie wymiennych elementów twarzy, przyczepianych na małe magnesy, dzięki którym bohaterzy filmu mają bardzo bogatą mimikę. Między innymi tytułowa dziewczynka ma dodatkową kopię, tak żeby obie równolegle mogły odgrywać swoje role na dwóch planach zdjęciowych. Astra dysponuje też zestawem 7 par zapasowych dłoni, ponieważ są to elementy, które najbardziej narażone są na zniszczenie przy animowaniu ruchu rąk.

Jestem przekonany, że projekty lalek oraz ich precyzja wykonania zrobią wrażenie na wszystkich widzach, nie tylko na fanach i specjalistach w dziedzinie animacji – podkreśla Michał Łubiński, reżyser filmu.

Nowy film Michała Łubińskiego jest uniwersalną historią o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i o nieuniknionych trudnościach życia. Główną bohaterką animacji jest 6-letnia Astra, która próbuje powstrzymać siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyruszy w kosmos. Film realizowany jest w technice stop motion. Zdjęcia rozpoczną się z początkiem maja w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, które jest producentem filmu. W CeTA aktualnie powstają rekwizyty i scenografia.

Michał Łubiński z wykształcenia jest architektem, ale jego pasją jest animacja, której poświęca każdą wolną chwilę. Jego pierwszy film „Bed Side Story”, został zauważony na licznych festiwalach filmowych, takich jak Warsaw International Film Festival czy Zubroffka Short Film Festival i zdobył dwie nagrody.

Film dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt