Awangarda w odsłonie fantastycznej

O tym, że fajnie jest, jak pupa ma kontakt z trawą, a domy kanalizację, czyli III Śniadanie Awangardowe.

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

W miniony weekend  25 marca w klubie Lokal odbyło się III Śniadanie Awangardowe pod hasłem "Fantastyczne światy - w kontrze awangardzie?". O skomplikowanych relacjach fantastyki z awangardą dyskutowali Joanna Karpowicz, Tomasz Bagiński, Andrzej Sapkowski i Wojciech Siudmak. Spotkanie prowadzili red. Anna Groblińska z Radia Łódź oraz red. Maciej Parowski z Nowej Fantastyki. Goście spierali się m.in. o definicję i rolę awangardy jako nurtu w sztuce minionej i współczesnej, kondycję świata, w którym żyjemy, a nawet zasadność rzezi w filmach (Bagiński przeciw) i polowań w lasach (Sapkowski za). Spotkanie transmitowane było przez Radio Łódź, zapisu audycji można także wysłuchać na stronie rozgłośni. 

Śniadania Awangardowe to wpisująca się w obchody Stulecia Awangardy cykliczna inicjatywa Wydziału Kultury, która raz w miesiącu gromadzi przedstawicieli wybranych dziedzin świata sztuki i kultury, nie tylko łódzkiej, i ma formę luźnej dyskusji-rozmowy zaproszonych gości. Punktem wyjścia jest tradycja awangardy, ale rozmawiamy o sztuce w ogóle, wolności artystycznej wypowiedzi, relacji tradycja-zmiana, sztuka-społeczeństwo.

W styczniu odbyło się I Śniadanie Awangardowe z udziałem m.in. prof. Stanisława Fijałkowskiego, prof. Józefa Robakowskiego i Iwony Siekierzyńskiej, którzy rozmawiali m.in. o twórczości i spuściźnie Katarzyny Kobro oraz Władysława Strzemińskiego. Tematem wyjściowym II Śniadania Awangardowego była muzyka: o tradycji awangardy w tej sztuce, ale także nowych drogach rozwoju dyskutowali panowie Michał Urbaniak, Piotr Trzaskalski, Marcin Stańczyk oraz twórca nurtu unizmu w muzyce inspirowanego teoriami Władysława Strzemińskiego, prof. Zygmunt Krauze.

Spotkania, transmitowane na żywo przez Radio Łódź, prowadzi zawsze para dziennikarzy, a odbywają się w klubie Lokal, który funduje gościom tytułowe śniadanie i naprawdę dobrze karmi (czapka dla restauracji Lokal w przewodniku Gault & Millau 2016 i 2015). W kolejnych odsłonach śniadań odbędą się spotkania poświęcone m.in. modzie awangardowej, sztuce projektowania, architekturze, filmowi, literaturze, współczesnym nurtom malarstwa etc.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt