„Platée" – opera – balet została skomponowana przez Jeana-Philippe’a Rameau w 1745 roku. Autorem libretta był Adrien-Louis de Valois d’Orville, a utwór miał swoją premierę w Wersalu z okazji ślubu delfina Ludwika z Marią Teresą Hiszpańską. "Platée" zostanie zaprezentowany łódzkiej publiczności jako pierwsza polska interpretacja utworu Jeana-Philippe’a Rameau po 276 latach od powstania. Opera jest uznawana za jedną z najlepszych oper komicznych tego autora.
Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych „Operativa" podjęło wyzwanie wystawienia opery-baletu J. Ph. Rameau i zrealizowało przedstawienie we współpracy ze studentami i pedagogami Akademii Muzycznej w Łodzi. W wydarzeniu wezmą udział także wystąpią studenci Akademii Muzycznych w Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Haute école de musique Genève (Szwajcaria). Ta kooperacja, m.in. dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, zaowocuje wystawieniem światowego dzieła, które łódzcy melomani obejrzą jako pierwsi już 4 i 5 listopada.
Klasyczna opera francuska
„Platée” to typowa dla francuskiej tradycji operowej i dla twórczości Jeana-Philippe’a Rameau opera-balet, a libretto przedstawia historię złośliwej intrygi, w którą są zaangażowani mitologiczni bogowie. Zmęczony zazdrością Junony Jowisz przystaje na propozycję boskiego intryganta Merkurego i aranżuje udawane małżeństwo z brzydką nimfą, która rządzi królestwem żab - Plateą. Dziewczyna o dyskusyjnej urodzie i dużej pewności siebie bez zastrzeżeń wierzy w nagłe amory władcy bogów, nieświadoma, że stała się pośmiewiskiem nie tylko całego bagna, ale i mieszkańców Olimpu. W łódzkiej inscenizacji wykonawcy przenoszą akcję w realia szkolne i nadają jej nowy kontekst: braku tolerancji, agresji i znęcania się.
Wśród realizatorów „Platée" są m.in. Marcin Sompoliński, który jest nie tylko dyrygentem, ale i osobą odpowiedzialną za kierownictwo muzyczne. Reżyserią zajęła się Natalia Kozłowska. Ruch sceniczny opracowała Agnieszka Łuczyńska, a nad scenografią i kostiumami czuwała Zuzanna Markiewicz. Wśród wykonawców obok wspomnianych już studentów Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pojawi się chór łódzkiej uczelni i Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa (MuOB).
Spektakle w sali koncertowej i online
Bilety w cenach: 20 i 30 zł są do nabycia w kasie przed spektaklem, który zostanie zaprezentowany w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2A.
Osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu online, mogą skorzystać z transmisji na portalu YouTube: 4 listopada, godz. 18:00: https://youtu.be/iRi1VQOtr_E i 5 listopada, godz. 18:00: https://youtu.be/AnP6Cu3gkDw