Ażurowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej

To będzie jedyny taki budynek w Łodzi i jeden z niewielu na świecie. W miejscu po wyburzonym Horteksie stanie ażurowa kamienica z tarasami widokowymi.

W miejscu po ogródku Hort Cafe miasto zbuduje kamienicę i to nie byle jaką, bo ażurową. Projekt powstał w Biurze Architekta Miasta. To będzie spora atrakcja na ul. Piotrkowskiej.

- To nie powinno się wydarzyć. Znanego pokoleniom łodzian ogródka kawiarni Hort Cafe nie ma, bo jej właściciele zabrali się samowolnie za remont. Bez wymaganych pozwoleń. Nie udało się także znaleźć inwestora, który pomógłby najemcom odbudować to, co zniszczyli. Miasto, niestety, musiało się z nimi pożegnać, a finał sprawy jest taki, że straty będziemy próbowali pokryć z odszkodowania, a odbudowę ogródka weźmiemy na siebie – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

W miejscu po ogródku Hort Cafe miasto zbuduje kamienicę i to nie byle jaką, bo ażurową. Projekt powstał w Biurze Architekta Miasta. To będzie spora atrakcja na ul. Piotrkowskiej.

- Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale wnieść tu także nową jakość. W pasażu Schillera stały kiedyś charakterystyczne domy sukienników. W przeciwieństwie do innych działek przy ul. Piotrkowskiej, w ich miejscu nie stanęły wielkomiejskie kamienice. Stąd po obu stronach ślepe ściany. Chcemy to zmienić – mówi Pustelnik.

Inwestycja zostanie połączona z przebudową samego pasażu Schillera. - Będzie to zamówienie dodatkowe do zaplanowanej wcześniej modernizacji pasażu, w którym przybędzie zieleni, starą fontannę zastąpi nowa, nie zabraknie ławek, nowego oświetlenia i nowej posadzki. Obie inwestycje będą robione równolegle i za dwa lata zobaczymy odnowiony pasaż i nową, bardzo ciekawą kamienicę - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Projekt ażurowej kamienicy przygotował Marek Janiak, Architekt Miasta, a inspiracją była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim. - Zaproponowana wtedy idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale teraz pojawiła się taka możliwość w pasażu Schillera, w miejscu po wyburzonym Horteksie. Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Będzie to też świetny punkt obserwacyjny na pasaż Schillera i na Piotrkowską, bo są tam trzy tarasy widokowe - mówi Janiak.

Przebudowa pasażu z budową kamienicy rozpocznie się w przyszłym roku.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt