Błękitna Armia po 100 latach na ulicach Łodzi!

Wielka parada rekonstruktorów i mieszkańców Łodzi ulicą Piotrkowską do Manufaktury to najsilniejszy akord tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Pochód będzie otwierać 123 metrowa flaga niesiona przez łódzkich harcerzy Chorągwi Łódzkiej  ZHP a   wśród rekonstruktorów historycznych znajdą się żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

- Ogromnie się cieszymy, że udało się znaleźć i zaprosić grupę, która rekonstruuje tę formację – prawdopodobnie jedyną taką w Polsce.
W przemarszu i w Manufakturze zobaczymy też m.in. strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r. Tę ostatnią formację rekonstruować będzie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. W Manufakturze zobaczymy też rekonstrukcję  klasy szkolnej z lat 20. – to hołd dla prezydenta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi obowiązkowe nauczanie powszechne  – powiedziała Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta Łodzi.  

Po raz pierwszy po 100 latach zobaczymy w Łodzi żołnierzy w błękitnych mundurach, takich samych jak  w roku 1919, gdy do Łodzi  przjechał gen. Haller a jego strzelcy przedefilowali ulicą Piotrkowską w wielkiej manifestacji patriotycznej. W czerwcu 1919 roku do naszego miasta przybył  I Pułk Czołgów Błękitnej Armii. Łódź stała się na ponad dwa lata garnizonem dla 120 czołgów Renault FT 17. Z naszego miasta czołgiści wyruszali na pola bitew wojny polsko-bolszewickiej.

Łodzianie przejdą w przemarszu udekorowani biało-czerwonymi kokardami narodowymi. Miasto rozda ich tysiące, dzięki pomocy dzieci z łódzkich szkół, które wykonywały je na zajęciach plastycznych. Dzięki zaangażowaniu młodych łodzian mieszkańcy otrzymają blisko 11 tysięcy charakterystycznych biało-czerwonych rozetek do przypięcia.  Pomoc w produkcji kokard zadeklarowało wiele łódzkich szkół i przedszkoli. Trzydzieści z nich, które zgłosiły się jako pierwsze otrzyma od miasta materiały oraz instrukcję, jak wykonać kokardę.

Wszystkie szkoły, które przyłączyły się do akcji otrzymają pamiątkowe dyplomy. 11 listopada odbiorą je z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Niewątpliwą atrakcja pikniku niepodległościowego w Manufakturze będzie prezentowany na Rynku Włókniarek Łódzkich oryginalny czołg armii amerykańskiej Sherman M4.

Niemal każdy z uczestników pikniku przygotuje pokazy dla publiczności: od musztry po szermierkę bagnetami i pokazy białej broni i  rozkładanie wojskowej  linii telefonicznej.  Na rynku znajdzie się także wystawa „Łodzianie dla Niepodległej”,  której jednym z bohaterów jest porucznik Krzysztof Kowalewski, genialny kryptolog – Człowiek Roku 2020 Senatu RP.

Harmonogram miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości
w dniu 11 listopada 2019 r.

13.00 Prezentacje rekonstruktorów. Wydawanie kokard narodowych (Pasaż Schillera)

14.00 Złożenie kwiatów przy tablicy łodzian walczących o Niepodległość (ul. Piotrkowska 104)

14.15 Początek przemarszu z ul. Piotrkowskiej 104 do Manufaktury

  • 123-metrowa flaga ZHP
  • Strzelcy Józefa Piłsudskiego
  • Hallerczycy
  • Żołnierze Kampanii Wrześniowej

11.00-18.00 Piknik patriotyczny w Manufakturze

Stanowiska miasta Łodzi:

  • Rekonstrukcja klasy szkolnej z lat 20.
  • Fotobudka retro
  • Animacje dla dzieci
  • Kartki patriotyczne w ramach akcji „Mamy Niepodległą!” . Gadżety Miasta Łodzi.

Pełny program miejskich wydarzeń znaleźć można na stronie www.uml.lodz.pl/niepodleglosc

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt