Bohater, o którym mówi cały świat. Uczczono pamięć Jana Karskiego w 109. rocznicę urodzin.

W rocznicę urodzin "legendarnego" kuriera Polskiego Państwa Podziemnego wiązanki w barwach Łodzi spoczęły przy pomniku-ławeczce w Parku Ocalałych.

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski złożyli kwiaty przy pomniku Jana Karskiego. W wydarzeniu brała udział młodzież z SP nr 7 w Łodzi. Fot. Patryk Wacławiak.
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Jan Karski, łodzianin z pochodzenia, "legendarny" kurier Polskiego Państwa Podziemnego, urodził się 24 kwietnia 1914 r., chociaż nie jest to jedyna, figurująca w archiwach data jego urodzenia.  

Jego życiorys pełen jest trudnych wojennych doświadczeń i opresji, z których uchodził niemal cudem. Zasłynął przede wszystkim jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który kilkakrotnie przewoził na zachód tajne meldunki i raporty z okupowanych terenów Polski. Wiedza, jaką posiadał była bezpośrednim świadectwem zbrodni, jakich dopuszczali się Niemcy, zwłaszcza zbrodni Holocaustu. Jan Karski  miał możliwość zdania bezpośredniej relacji przed brytyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych, Anthony'm Edenem oraz prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Reakcja aliantów na wstrząsające wieści z Polski nie była jednak nagła i nie spowodowała natychmiastowej interwencji.

Jan Karski głęboko przeżywał niepowodzenie swojej misji, jednak dzieło jego życia stało się powszechnie znane. Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla,  otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata oraz - pośmiertnie - przyznany przez prezydenta USA Barracka Obamę - Prezydencki Medal Wolności. W Polsce wyróżniony został Orderem Orła Białego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. W siedmiu miastach świata m.in. Nowym Jorku, Waszyngtonie i Tel-Awiwie stoją dedykowane mu pomniki-ławeczki. W Łodzi miejscem pamięci jest również ławeczka, będąca częścią memoriału  ofiar Holocaustu w Parku Ocalałych. 

-Prezydencki medal wolności to najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne. W Georgetown University, gdzie Jan Karski wykładał po wojnie istnieje cała katedra jego imienia. To dowód na to, że jest postacią rozpoznawalną w świecie i naprawdę znaną, chyba nawet bardziej niż w Polsce. To jednak łodzianin, zatem jesteśmy we właściwym miejscu aby zgłębiać ten niezwykły, pełny ogromnych osiągnięć życiorys. To wielki bohater, mimo, że postać na swój sposób tragiczna. - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, podczas uroczystości upamiętniającej. 

- Jan Karski sam również niewiele mówił o swoich wojennych przeżyciach. Pierwszego wywiadu  udzielił dopiero w roku 1978, reżyserowi filmu "Shoah" . Nigdy również nie pogodził się z faktem, że jego misje nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Nie czuł się, zatem bohaterem, ale świat za takiego go uważa. - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. 

W spotkaniu przy ławeczce Jana Karskiego zgromadziła się młodzież, ze Szkoły Podstawowej nr 7, odbywająca w Centrum Dialogu zajęcia, na temat  Jana Karskiego. Program edukacyjny Centrum Dialogu  im. Marka Edelmana w Łodzi to między innymi jedna z dróg wprowadzania uczniów w tematykę tragedii Holocaustu.  Młodzi ludzie udali się również pod pobliski Pomnik Polaków Ratujących Żydów, gdzie znajduje się tabliczka Jana Karskiego - w otoczeniu tysięcy nazwisk innych bohaterskich Polaków.   

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt