Budynek był ruiną, dziś cieszy oko. Ostatni etap prac przy słynnej "Szuflandii"

Ostatni etap prac przy słynnej "Szuflandii". Budynek, który jeszcze kilka lat temu, był ruiną, dziś już cieszy oko, a za kilka miesięcy będzie oddany do użytku. Zabytkowa willa Edwarda Hentschla zachowała architektoniczne detale i wystrój wnętrz. Budynek "zagrał" w kultowym filmie "Kingsajz", a w jego piwnicach mieściła się "Szuflandia", czyli filmowa kraina krasnoludków.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Budynek był ruiną, dziś cieszy oko. Ostatni etap prac przy słynnej "Szuflandii"
8 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Budynek, a właściwie trzy budynki, przekazane zostały ŁSI w grudniu 2015 roku. Wszystkie były wyłączone z użytkowania. W "Szuflandii" był zarwany dach, uszkodzone elementy konstrukcyjne i zarwane schody. Zachowała się jedynie elewacja frontowa. Renowacja i odbudowa poszczególnych części budynku rozpoczęła się w 2017 roku. Budynek został wyremontowany i staraliśmy się zachować wszystkie ocalałe, oryginalne elementy wystroju. Z uwagi jednak na dużą degradację obiektu udało się zachować bardzo niewiele, jedynie nieliczne elementy m.in. ozdobne detale elewacji, zewnętrzne kraty okienne, fragmenty sztukaterii, oryginalne płytki podłogowe w wiatrołapie budynku. - Odtwarzamy, na wzór zabytkowy, stolarkę okienną i drzwiową, schody i elementy sztukaterii wewnątrz budynku - mówi Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

Pozostałe dwa budynki - przebudowane, a częściowo rozebrane - odbudowane i powiększone o dodatkową kondygnację. Na dachu jednego z nich będzie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. - Do dokończenia inwestycji zostało nam jeszcze obudowanie poddasza w głównym budynku, ułożenie poszycia dachowego, dokończenie elewacji i typowo wykończeniowe prace, takie jak malowanie, czy układanie parkietu i płytek - informuje Katarzyna Janiak, kierownik Centrum Inwestycji Kubaturowych ŁSI

Powierzchnia użytkowa wszystkich budynków wynosić będzie prawie 2 tys. metrów kwadratowych.

Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Będzie też przyjazny dla środowisku, między innymi dzięki pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych, a także dzięki zagospodarowaniu przestrzeni na ogród deszczowy, który będzie zatrzymywał deszczówkę w miejscu jej opadu. Całkowity koszt inwestycji to prawie 11 mln zł.

Historia budynku

Najstarszy zapis dotyczący nieruchomości  pochodzi z 1912 r., była ona wówczas własnością łódzkiego przemysłowca Edwarda Hentschela, którego fabryka wyrobów wełnianych znajdowała się naprzeciw (Wólczańska 12). Ale willa jak i pozostałe budynki powstały dopiero w latach 20 XX wieku, a najbardziej znany współcześnie budynek, czyli "Szuflandia" - powstał w 1923 roku. Wtedy to zaczęto budowę willowego budynku biurowego. Budynek zaprojektował Paweł Lewy, znany łódzki architekt okresu międzywojennego. Willę ukończono w 1924 roku. Po II wojnie światowej, budynek został przekazany Zarządowi Dróg Publicznych. 1986 rok to był ostatni moment świetności budynku, kiedy to "zagrał" w filmie "Kingsajz" Juliusza Machulskiego i do dzisiejszych czasów właśnie z tym filmem jest przez łodzian kojarzony. 

Problemy konstrukcyjne pojawiły się już w latach 80-tych i potem 90-tych. Zabezpieczono wtedy ściany południowe, ale były to jedyne prace remontowe w tym obiekcie, a jego elewacje nigdy nie były remontowane ani odnawiane. Stan budynku zaczął się mocno pogarszać w latach 90-tych, aż w końcu wyłączono go z użytkowania. Łódzka Spółka Infrastrukturalna przejęła obiekt w 2015 roku.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt