- Teraz telefon działa w godzinach pracy urzędu, czyli we wtorki w godzinach 9:00 -17:00, w pozostałe dni powszednie od 8 do 16. Jeżeli liczba połączeń telefonicznych wzrośnie wtedy będziemy reagować i wydłużać czas pracy – informuje Jarosław Chwiałkowski, pełniący obowiązki dyrektora Departamentu Organizacji Urzędu i Obsługi Mieszkańców UMŁ.
Seniorzy najchętniej korzystali z tego numeru w marcu, od 16 do końca marca w sumie zgłosili ponad 1200 różnych spraw.
- Były to różne pytania – od tych dotyczących otwarcia aptek, przychodni, przez zgłaszanie potrzeb robienia zakupów, aż po chęć po prostu porozmawiania – dodaje dyrektor Jarosław Chwiałkowski.
Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora zostają zamknięte, w zamian za to, realizowane będą zajęcia online.
- Oferujemy zajęcia fizjoterapeutyczne, gimnastyczne, które będą odbywać się teraz za pośrednictwem Internetu, można to będzie zobaczyć na stronie dla seniorów, oraz na profilu Seniorzy w Łodzi na facebooku. Chodzi o to, by seniorzy mieli możliwość spędzenia ciekawie czasu i nie popadali w depresję. – informuje Katarzyna Jarosińska z Oddziału ds. Polityki Senioralnej UMŁ.
Dodatkowo uruchomiony został projekt „Przepis na zdrowie” w trybie online, który pomaga walczyć ze stresem w życiu codziennym. Są to warsztaty, podczas których można dowiedzieć się jak radzić sobie z lękiem w życiu codziennym, ale też po prostu porozmawiać z innymi ludźmi. Wszystkie informacje na temat zajęć dedykowanych seniorom są na stronie www.lodz.pl/seniorzy.
Od piątku 16 października Biuro Aktywności Miejskiej przyjmuje zgłoszenia do Miejskiego Wolontariatu. W tym celu uruchomiliśmy specjalny adres mailowy i numer telefonu. Pod adresem e-mail wolontariat@uml.lodz.pl lub numerem telefonu Biura Aktywności Miejskiej 42 638 52 53 wszyscy zainteresowani otrzymają informacje i kolejne instrukcje co zrobić, by zostać wolontariuszem. Każdy wolontariusz zostanie wyposażony w rękawiczki i maseczki. Najczęstsza pomoc to zakupy spożywcze, czy odbiór leków z apteki.
Podczas pierwszej fali covid wolontariat działał od marca do czerwca, wówczas zarejestrowało się 165 wolontariuszy i otrzymaliśmy około 650 spraw.
Apelujemy także jako miasto, o wsparcie sąsiedzkie – taka pomoc jest najłatwiejsza do zorganizowania i najbardziej skuteczna. Zrobienie dodatkowych zakupów sąsiadowi z tej samej klatki, jest najlepszym rozwiązaniem i najmniej obciążającym, dla samych pomagających.