Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wzbogaciło się w nowy specjalistyczny sprzęt konserwatorski

Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.

Basen wyposażony w kratę, która daje konserwatorom dostęp do obiektu w trakcie oczyszczania na mokro i suszenia zabytkowych tkanin wielkoformatowych.
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Zawód konserwatora wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także nowoczesnego sprzętu, bez którego podjęcie się pewnych działań jest utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe – ze szkodą dla eksponatów. Dzięki dofinansowaniu pracownia konserwacji wzbogaciła się m.in. o mobilne stoły warsztatowe stosowane do pracy przy obiektach o dużych gabarytach i zabudowę pozwalającą na bezpieczne przechowywanie materiałów. W pracowni mokrej pojawiła się pralka służąca jako narzędzie do farbowania tkanin, wyposażona w dodatkowe funkcje parowe wykorzystywane do dezynfekowania i odświeżania ubiorów znajdujących się w kolekcji CMWŁ, a nienadających się do tradycyjnego oczyszczania na mokro. Basen wyposażony został w kratę, która daje konserwatorom dostęp do obiektu w trakcie oczyszczania na mokro i suszenia zabytkowych tkanin wielkoformatowych. Krata, którą można opuszczać, pozwoli także na mniejsze zużycie wody i środków piorących. Wśród nowych nabytków jest także specjalistyczna, w pełni skomputeryzowana maszyna do szycia zaprogramowana na ponad 94 typy dekoracyjnych ściegów, która umożliwi m.in. rekonstrukcję dawnych haftów, dzięki czemu będzie można pokusić się o tworzenie replik i uzupełnianie elementów aranżacji, np. na wystawie w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

- Zakupione wyposażenie pozwoli usprawnić działania w pracowni suchej i mokrej, a nowe meble, takie jak: ergonomiczne siedziska, stoły krojcze, wózki czy ogromna szafa wyposażona w ruchomą drabinę, wpłyną pozytywnie na warunki i efektywność naszej pracy. Cieszymy się z każdego nowego przyrządu, jak choćby z mechanicznej wbijarki do ram, która posłuży do szybkiego i bezpiecznego montażu obiektów i zastąpi tradycyjne gwoździki, czy z wielofunkcyjnego pH-metru, który bada odczyn roztworu w czasie farbowania oraz stan suchego materiału, takiego jak papier czy skóra. Teraz papierki wskaźnikowe odejdą do lamusa, a my będziemy mogły działać szybciej i podejmować nowe wyzwania – mówi Agata Pawelec, kierownik Działu Konserwacji CMWŁ.

Do pracowni trafiły także: pistolet parowo-powietrzny stosowany do usuwania plam, czyszczenia ciężkich tkanin oraz trudno dostępnych miejsc; prasa introligatorska, pozwalająca na szybkie
i jednoczesne prasowanie afiszy i dokumentów; obciążniki dociskowe, które posłużą do obciążania obiektów na podłożu papierowym w trakcie prasowania i stabilizacji po oczyszczaniu na mokro; napinacz do rękawa stosowany do pracy przy delikatnych, jedwabnych sukniach i bluzkach; komora umożliwiająca nawilżenie obiektów nienadających się do moczenia oraz do dezynfekcji parami lub roztworami, takich jak pokryty atramentem papier, pergaminy i skóra, a także tkaniny nienadające się do prania; czy stołowa suszarka ramowa pozwalająca na suszenie kilku kart lub niewielkich tkanin jednocześnie.

- Na wystawach CMWŁ prezentujemy obiekty związane z historią włókiennictwa, modą, wzornictwem i tkaniną artystyczną. Zakupiony w ramach zadania sprzęt posłuży również do konserwacji obiektów digitalizowanych i prezentowanych w wirtualnej bazie DIGITEX, m.in. z kolekcji tkaniny zabytkowej
a także obiektów z kolekcji bibliotecznej: plakatów i afiszy do wystaw organizowanych przez CMWŁ. Cieszę się bardzo, że drugi rok z rzędu udało nam się pozyskać wsparcie z ministerstwa na doposażenie pracowni konserwacji, dzięki czemu stale możemy się rozwijać i jeszcze lepiej dbać
o nasze zbiory
– mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Zadanie „Zakup wyposażenia do Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - II etap” zostało zrealizowane w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt