Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wzbogaciło się w nowy specjalistyczny sprzęt konserwatorski

Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.

Basen wyposażony w kratę, która daje konserwatorom dostęp do obiektu w trakcie oczyszczania na mokro i suszenia zabytkowych tkanin wielkoformatowych.
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Zawód konserwatora wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także nowoczesnego sprzętu, bez którego podjęcie się pewnych działań jest utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe – ze szkodą dla eksponatów. Dzięki dofinansowaniu pracownia konserwacji wzbogaciła się m.in. o mobilne stoły warsztatowe stosowane do pracy przy obiektach o dużych gabarytach i zabudowę pozwalającą na bezpieczne przechowywanie materiałów. W pracowni mokrej pojawiła się pralka służąca jako narzędzie do farbowania tkanin, wyposażona w dodatkowe funkcje parowe wykorzystywane do dezynfekowania i odświeżania ubiorów znajdujących się w kolekcji CMWŁ, a nienadających się do tradycyjnego oczyszczania na mokro. Basen wyposażony został w kratę, która daje konserwatorom dostęp do obiektu w trakcie oczyszczania na mokro i suszenia zabytkowych tkanin wielkoformatowych. Krata, którą można opuszczać, pozwoli także na mniejsze zużycie wody i środków piorących. Wśród nowych nabytków jest także specjalistyczna, w pełni skomputeryzowana maszyna do szycia zaprogramowana na ponad 94 typy dekoracyjnych ściegów, która umożliwi m.in. rekonstrukcję dawnych haftów, dzięki czemu będzie można pokusić się o tworzenie replik i uzupełnianie elementów aranżacji, np. na wystawie w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

- Zakupione wyposażenie pozwoli usprawnić działania w pracowni suchej i mokrej, a nowe meble, takie jak: ergonomiczne siedziska, stoły krojcze, wózki czy ogromna szafa wyposażona w ruchomą drabinę, wpłyną pozytywnie na warunki i efektywność naszej pracy. Cieszymy się z każdego nowego przyrządu, jak choćby z mechanicznej wbijarki do ram, która posłuży do szybkiego i bezpiecznego montażu obiektów i zastąpi tradycyjne gwoździki, czy z wielofunkcyjnego pH-metru, który bada odczyn roztworu w czasie farbowania oraz stan suchego materiału, takiego jak papier czy skóra. Teraz papierki wskaźnikowe odejdą do lamusa, a my będziemy mogły działać szybciej i podejmować nowe wyzwania – mówi Agata Pawelec, kierownik Działu Konserwacji CMWŁ.

Do pracowni trafiły także: pistolet parowo-powietrzny stosowany do usuwania plam, czyszczenia ciężkich tkanin oraz trudno dostępnych miejsc; prasa introligatorska, pozwalająca na szybkie
i jednoczesne prasowanie afiszy i dokumentów; obciążniki dociskowe, które posłużą do obciążania obiektów na podłożu papierowym w trakcie prasowania i stabilizacji po oczyszczaniu na mokro; napinacz do rękawa stosowany do pracy przy delikatnych, jedwabnych sukniach i bluzkach; komora umożliwiająca nawilżenie obiektów nienadających się do moczenia oraz do dezynfekcji parami lub roztworami, takich jak pokryty atramentem papier, pergaminy i skóra, a także tkaniny nienadające się do prania; czy stołowa suszarka ramowa pozwalająca na suszenie kilku kart lub niewielkich tkanin jednocześnie.

- Na wystawach CMWŁ prezentujemy obiekty związane z historią włókiennictwa, modą, wzornictwem i tkaniną artystyczną. Zakupiony w ramach zadania sprzęt posłuży również do konserwacji obiektów digitalizowanych i prezentowanych w wirtualnej bazie DIGITEX, m.in. z kolekcji tkaniny zabytkowej
a także obiektów z kolekcji bibliotecznej: plakatów i afiszy do wystaw organizowanych przez CMWŁ. Cieszę się bardzo, że drugi rok z rzędu udało nam się pozyskać wsparcie z ministerstwa na doposażenie pracowni konserwacji, dzięki czemu stale możemy się rozwijać i jeszcze lepiej dbać
o nasze zbiory
– mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Zadanie „Zakup wyposażenia do Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - II etap” zostało zrealizowane w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt