W tym wyjątkowym dla kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury momencie uczestniczyła prezydent Hanna Zdanowska oraz ostatni dyrektor elektrociepłowni EC-1 Andrzej Boroń. Goście w towarzystwie dyrektora EC1 Błażeja Modera złożyli w kapsule czasu przedmioty upamiętniające ten szczególny dzień. Wcześniej jednak prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Błażej Moder – dyrektor EC1 oraz Paweł Żuromski – kierownik CNiT EC1 symbolicznie uruchomili elektrownię i zainaugurowali pokaz wideo mappingu na turbozespole w Maszynowni EC1.
Do największych atrakcji należały oryginalne wnętrza i historyczne elementy ścieżki „Przetwarzanie energii”, która przedstawia poszczególne fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Z tej części wystawy dowiedzieć można się, jak powstaje prąd, a w Rozdzielni z pomocą wyjątkowej gry kooperacyjnej nauczyć się, jak zarządza się jego dystrybucją.
Ogromne zainteresowanie wzbudziła „Strefa Głębokiego Kosmosu”. Jest ona częścią ścieżki „Mikroświat – Makroświat” i jednocześnie uzupełnieniem wiedzy z zakresu wszechświata i oferty Planetarium EC 1 – obiektu, który zyskał miano jednego z cudów Polski. Zwiedzający mieli okazję wybrać się w podróż pozaziemską na Międzynarodową Stację Kosmiczną w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej, czy też z bliska zobaczyć oddalone o miliony lat świetlnych galaktyki.
Do ostatniej sztuki wyprzedane zostały także bilety na pokazy wyświetlane w sferycznym kinie 3D. Z pomocą najnowocześniejszych technologii audiowizualnych widzowie mogli podziwiać projekcje uzupełniające i poszerzające wiedzę z zakresu kosmosu, energii, zasad przyrody, praw nauki i związanych z nimi wynalazkami.
Bilety: bilety.ec1lodz.pl
Program o Centrum Nauki i Techniki EC1 „Energia wiedzy”: https://youtu.be/YkVCW2C42do
Facebook: https://www.facebook.com/centrumnaukiec1/
Medium: https://medium.com/@EC1LODZ
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1859231167741076/