"Ciężar niewłaściwy" przy dworcu Łódź Fabryczna. Oto nowa instalacja projektu UNIQA Art Łódź

"Ciężar niewłaściwy" to szósta realizacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to czterometrowa rzeźba autorstwa dwójki artystów z Warszawy - Tomasza Górnickiego oraz Chazme. Rzeźba została ustawiona w przestrzeni od północnej strony dworca Łódź Fabryczna przy al. Rodziny Poznańskich. Instalacja składa się z elementów metalowych, betonowych oraz akrylowych.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Rzeźba "Ciężar niewłaściwy"
4 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń: - Dość długo zajęło nam znalezienie odpowiedniego miejsca pod tę rzeźbę. Zależało nam na tym, aby ta lokalizacja nie była przypadkowa, żeby rzeźba stanęła w miejscu, które będzie do tego z różnych względów właściwe. Z wytypowanych kilku lokalizacji w centrum miasta, uznaliśmy, że pod kątem architektoniczno-infrastrukturalnym, nowoczesna zabudowa dworca Łódź Fabryczna będzie najbardziej adekwatna. Dodatkowe tło, jakie stanowią budynki EC1, znakomicie dopełnia otoczenie rzeźby. Ponadto, uznaliśmy iż warto ożywić artystycznie przestrzeń wokół dworca, tak aby przyjezdni od razu po wyjściu z pociągu lub autobusu mieli styczność z wartościowymi obiektami sztuki.

Rzeźba to dwubryłowa forma o wysokości około czterech metrów, stojąca na podstawie zajmującej ponad metr kwadratowy powierzchni. Podstawa rzeźby to zdekonstruowany, geometryczny postument, spawany z czarnej, gorącowalcowanej stali. Na nim została ustawiona druga część rzeźby - postać człowieka: zbrojony stalą odlew ze sztucznego kamienia (konglomerat żywicy akrylowej), w pięciu miejscach przyspawany prętem żebrowanym do podstawy rzeźby. Obiekt jest impregnowany, uzbrojony wewnątrz oraz dociążony balastem 1000 kg. Nie posiada elementów ruchomych, a wszystkie jego krawędzie zostały w odpowiedni sposób wygładzone. Przewidziane jest, iż z biegiem czasu, dla celów estetycznych, rzeźba pokryje się warstwą rdzy. Ekspozycja rzeźby ma charakter stały.

Twórcy rzeźby, do jej opisu posługują się fragmentem wiersza pt. "Wybudowałem pomnik", autorstwa Horacego:

Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu
strzelający nad ogrom królewskich piramid
nie naruszą go deszcze gryzące nie zburzy
oszalały Akwilon oszczędzi go nawet.

Autorzy tłumaczą że rzeźba "Ciężar niewłaściwy" jest odwróceniem słów Horacego. Człowiek i monolit rozsypują się na naszych oczach. Nie wiemy, czy to rozpad podstawy ciągnie za sobą postać, czy to postać zapada się w sobie, a masa właściwa jej ego pochłania otoczenie. Obydwie materie oddziałują na siebie, jedna burzy stabilność drugiej. Nietrwałość, próżność, przemijanie.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt