Co dalej z rowerem publicznym?

Ogłaszamy kolejny przetarg na przyszły system roweru publicznego.

W ostatnim przetargu na rower publiczny na najbliższe cztery lata, nie wpłynęły żadne oferty od firm. Jesteśmy obecnie w trudnym dla rynku okresie, w którym firmy oferujące systemy rowerów publicznych, borykają się z trudnościami finansowymi i logistycznymi. Przykładem jest Gdańsk, który wypowiedział umowę, Kraków w którym firma zrezygnowała z działalności, czy Poznań, który nałożył duże kary finansowe.

- Wahania rynku, pomimo wielu zapytań do przetargu, spowodowały brak ofert na nasz łódzki system. Dlatego dopasowaliśmy do rynkowych uwarunkowań zapisy przetargu i ogłaszamy kolejny, aby zgodnie z wolą łodzian, rower publiczny dalej funkcjonował – informuje Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Na dniach zostanie ogłoszony kolejny przetarg w którym zakładamy, że powstanie 1500 rowerów na 150 stacjach. Będą to jednak podstawowe rowery trzeciej generacji, jaką znaliśmy do tej pory z stacjami dokującymi, lub czwartej generacji które pozostawiamy przy stojakach. To uzależniamy od wykonawcy, który z systemów jest tańszy do wykonania, aby otrzymać w ramach zamówienia jak najkorzystniejszą ofertę. Nie będzie rowerów cargo i tandemów, aby nie zwiększać niestandardowymi rowerami kosztów systemu. Ponadto rezygnujemy z terminali do wypożyczania, ponieważ ponad 90% wypożyczeń odbywało się za pomocą aplikacji. Rezygnujemy również z kilku niestandardowych opcji, które mogą mieć znaczenie dla oferentów. Pozostawiamy jednak podstawowe założenia, aby rower publiczny funkcjonował na jak największym obszarze i posiadał sprawny serwis, o co najbardziej zabiegali mieszkańcy.

Nowy system roweru publicznego może zafunkcjonować w wakacje. Od podpisania umowy, wykonawca będzie miał 60 dni na dostarczenie pierwszych 500 rowerów, a kolejne 30 dni na wprowadzenie do użytku kolejnych 1000 rowerów.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt