Co dalej z rowerem publicznym?

Ogłaszamy kolejny przetarg na przyszły system roweru publicznego.

W ostatnim przetargu na rower publiczny na najbliższe cztery lata, nie wpłynęły żadne oferty od firm. Jesteśmy obecnie w trudnym dla rynku okresie, w którym firmy oferujące systemy rowerów publicznych, borykają się z trudnościami finansowymi i logistycznymi. Przykładem jest Gdańsk, który wypowiedział umowę, Kraków w którym firma zrezygnowała z działalności, czy Poznań, który nałożył duże kary finansowe.

- Wahania rynku, pomimo wielu zapytań do przetargu, spowodowały brak ofert na nasz łódzki system. Dlatego dopasowaliśmy do rynkowych uwarunkowań zapisy przetargu i ogłaszamy kolejny, aby zgodnie z wolą łodzian, rower publiczny dalej funkcjonował – informuje Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Na dniach zostanie ogłoszony kolejny przetarg w którym zakładamy, że powstanie 1500 rowerów na 150 stacjach. Będą to jednak podstawowe rowery trzeciej generacji, jaką znaliśmy do tej pory z stacjami dokującymi, lub czwartej generacji które pozostawiamy przy stojakach. To uzależniamy od wykonawcy, który z systemów jest tańszy do wykonania, aby otrzymać w ramach zamówienia jak najkorzystniejszą ofertę. Nie będzie rowerów cargo i tandemów, aby nie zwiększać niestandardowymi rowerami kosztów systemu. Ponadto rezygnujemy z terminali do wypożyczania, ponieważ ponad 90% wypożyczeń odbywało się za pomocą aplikacji. Rezygnujemy również z kilku niestandardowych opcji, które mogą mieć znaczenie dla oferentów. Pozostawiamy jednak podstawowe założenia, aby rower publiczny funkcjonował na jak największym obszarze i posiadał sprawny serwis, o co najbardziej zabiegali mieszkańcy.

Nowy system roweru publicznego może zafunkcjonować w wakacje. Od podpisania umowy, wykonawca będzie miał 60 dni na dostarczenie pierwszych 500 rowerów, a kolejne 30 dni na wprowadzenie do użytku kolejnych 1000 rowerów.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt