Co kryje jedno z największych archiwów teatralnych w Polsce? Digitalizujemy zbiory Nowego

Plakaty, zapisy dźwiękowe i filmowe spektakli, partytury muzyki teatralnej, egzemplarze sceniczne sztuk - Teatr Nowy udostępnia zainteresowanym swoje archiwum.

fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Co kryje jedno z największych archiwów teatralnych w Polsce? Digitalizujemy zbiory Nowego
12 zdjęć
fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

W roku 2018 Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka otrzymał dofinansowanie w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa na realizację zadania Cyfryzacja i udostępnienie zasobów archiwalnych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi .

Archiwum Teatru Nowego jest jednym z największych archiwów teatralnych w Polsce. Od 1949 roku gromadzi dokumentację działalności Teatru  Przechowywane są w nim materiały dotyczące wszystkich premier od czasu powstania sceny: fotosy, zapisy dźwiękowe i filmowe ze spektakli, partytury muzyki teatralnej, egzemplarze sceniczne sztuk, nagrody, dyplomy i trofea zdobyte przez teatr i jego pracowników, plakaty, afisze, biogramy aktorów i dyrektorów, którzy przez ostatnie siedemdziesiąt lat pracowali w Teatrze Nowym, pamiątki po słynnych postaciach związanych z nim związanych, a także elementy scenografii (np. słynne rzeźby z "Dialogus de passione").

W ramach dofinansowanego przez Ministerstwo zadania  dokonano digitalizacji kilkuset obiektów – głównie zdjęć archiwalnych i egzemplarzy scenicznych spektakli: Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, Barbara Radziwiłłówna, Brygada szlifierza Karhana, Uciechy staropolskie, Ciemności kryją ziemię, Doktor Faustus, Łaźnia, Trzy siostry i innych. Dokonano także kwerend zasobów archiwalnych Biblioteki Narodowej, WFDiF oraz Radia Łódź. Wyniki tej pracy będą sukcesywnie udostępniane na stronach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Realizacja zadania zapoczątkowała przygotowania do obchodów 70-lecia Teatru Nowego.

Do 31 grudnia zostanie zakończony pierwszy etap cyfryzacji 200 obiektów z archiwum Teatru Nowego. Projekt objęty został dofinansowaniem w wysokości 40 tys. złotych w programie MKiDN Kultura Cyfrowa.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt