Co kryje jedno z największych archiwów teatralnych w Polsce? Digitalizujemy zbiory Nowego

Plakaty, zapisy dźwiękowe i filmowe spektakli, partytury muzyki teatralnej, egzemplarze sceniczne sztuk - Teatr Nowy udostępnia zainteresowanym swoje archiwum.

fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Co kryje jedno z największych archiwów teatralnych w Polsce? Digitalizujemy zbiory Nowego
12 zdjęć
fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

W roku 2018 Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka otrzymał dofinansowanie w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa na realizację zadania Cyfryzacja i udostępnienie zasobów archiwalnych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi .

Archiwum Teatru Nowego jest jednym z największych archiwów teatralnych w Polsce. Od 1949 roku gromadzi dokumentację działalności Teatru  Przechowywane są w nim materiały dotyczące wszystkich premier od czasu powstania sceny: fotosy, zapisy dźwiękowe i filmowe ze spektakli, partytury muzyki teatralnej, egzemplarze sceniczne sztuk, nagrody, dyplomy i trofea zdobyte przez teatr i jego pracowników, plakaty, afisze, biogramy aktorów i dyrektorów, którzy przez ostatnie siedemdziesiąt lat pracowali w Teatrze Nowym, pamiątki po słynnych postaciach związanych z nim związanych, a także elementy scenografii (np. słynne rzeźby z "Dialogus de passione").

W ramach dofinansowanego przez Ministerstwo zadania  dokonano digitalizacji kilkuset obiektów – głównie zdjęć archiwalnych i egzemplarzy scenicznych spektakli: Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, Barbara Radziwiłłówna, Brygada szlifierza Karhana, Uciechy staropolskie, Ciemności kryją ziemię, Doktor Faustus, Łaźnia, Trzy siostry i innych. Dokonano także kwerend zasobów archiwalnych Biblioteki Narodowej, WFDiF oraz Radia Łódź. Wyniki tej pracy będą sukcesywnie udostępniane na stronach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Realizacja zadania zapoczątkowała przygotowania do obchodów 70-lecia Teatru Nowego.

Do 31 grudnia zostanie zakończony pierwszy etap cyfryzacji 200 obiektów z archiwum Teatru Nowego. Projekt objęty został dofinansowaniem w wysokości 40 tys. złotych w programie MKiDN Kultura Cyfrowa.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt