Cykl kina meksykańskiego "Meksyk Fridy Kahlo"

Z okazji jubileuszu 20 lat współpracy partnerskiej Łodzi i Puebli, Muzeum Kinematografii w Łodzi, we współpracy z Ambasadą Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Polsce i Miastem Łódź, mają przyjemność zaprosić na: Cykl kina meksykańskiego pt.: "Meksyk Fridy Kahlo".

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Przy okazji wystawy „Frida i Diego. Niech żyje życie!”, która jest prezentowana w Muzeum Kinematografii do 3 stycznia 2018 r., zapraszamy do bezpłatnego udziału w projekcjach realizowanych w ramach cyklu kina meksykańskiego w Kinie Kinematograf w Łodzi (plac Zwycięstwa 1).

Cykl filmowy przedstawia społeczno-polityczny i artystyczny kontekst, w którym żyli Frida Kahlo i Diego Rivera. Uwzględnia on również projekcję pierwszego filmu o Fridzie, wyprodukowanego i nakręconego w Meksyku: „Frida, żywa natura” (1983). Większość filmów składających się na cykl „Meksyk Fridy Kahlo” została wyprodukowana oraz nakręcona podczas okresu zwanego „Złotą Epoką Kina Meksykańskiego”. Okres ten trwał ok. 30 lat (od początku dekady 1930 do ok. 1960 r.). W tym czasie meksykański przemysł filmowy osiągnął wysoką jakość produkcji, zdobył uznanie międzynarodowe i odniósł sukces finansowy. Pojawiło się wiele firm producenckich oraz pokolenie reżyserów i aktorów, którzy do dzisiaj są uznawani za ikony kina meksykańskiego oraz całej Ameryki Łacińskiej. Cykl „Meksyk Fridy Kahlo” przedstawia niektóre z wielkich produkcji tamtej epoki oraz bogactwo charakterystycznych dla niej tematów i gatunków.

W Kinie Kinematograf w Łodzi jeszcze w październiku będzie można zobaczyć dwa filmy z meksykańskiej klasyki:

- 14 października 2017 r., godz.15.00, „Macario” (1959), reż. Roberto Gavaldón

Film „Macario” w reżyserii Roberto Gavaldón‘a (1959) był jednym z najsłynniejszych filmów swojej epoki oraz pierwszą meksykańską produkcją nominowaną do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Film opowiada historię wieśniaka o imieniu Macario, którego obsesją są bieda i śmierć. W swoim uporze postanawia wytrzymać o głodzie, aż do znalezienia indyka, którego mógłby zjeść z nikim się nie dzieląc. Jego żona kradnie dla niego indyka i Macario idzie go zjeść do lasu. Tam odmawia podzielenia się indykiem z Bogiem i z Diabłem i dzieli się nim dopiero, kiedy ukazuje mu się Śmierć. Z wdzięczności, Śmierć daje Macario wodę leczniczą, dzięki której bohater zacznie dokonywać cudów.

- 28 października 2017 r., godz. 15.00, „Perła” (1947), reż. Emilio Fernández

Scenariusz do filmu „Perła” w reżyserii Emilio Fernández’a (1947) został napisany na podstawie wielkiego dzieła Johna Steinbeck’a. Mieszkający w biednej wiosce rybackiej Quino i jego żona przeżywają trwogę gdy ich syn zostaje ukąszony przez skorpiona. Miejscowy lekarz, chciwy cudzoziemiec, odmawia udzielenia mu pomocy, a dziecko ratuje znachorka. Kiedy Quino znajduje piękną perłę na dnie morza budzi chciwość doktora i jego brata, którzy są zdolni za wszelką cenę posiąść perłę.

 

Udział we wszystkich projekcjach filmów realizowanych w ramach cyklu „Meksyk Fridy Kahlo” jest bezpłatny!

 

Szczegóły dotyczące wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Frida Kahlo w Łodzi 2017” można znaleźć na:

issuu.com/embamex3/docs/libro_2017_e6e0239266c051

pl-pl.facebook.com/ambasadameksyku/

kinomuzeum.pl

 

Wydarzenia realizowane w Łodzi w ramach projektu “FRIDA KAHLO W ŁODZI 2017” towarzyszą pierwszej i jedynej w Polsce wystawie dzieł Fridy Kahlo pn.: „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”, która będzie prezentowana w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w terminie 28 września 2017 r. - 21 stycznia 2018 r.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt