Interaktywna wystawa stała „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” wprowadza zwiedzających w historię sportu oraz turystyki Łodzi i Regionu, sygnalizując najważniejsze postaci oraz wydarzenia.
Chronologicznie zaprezentowana narracja ukazuje narodziny łódzkiego sportu w XIX wieku, rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Warto podkreślić, że tworząc aranżację, szczególną uwagę zwrócono na wielonarodowy i wieloetniczny wymiar łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku, a także na udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Opowieść o dziejach łódzkiego sportu przedstawia ważną część życia społecznego, które często wykraczało poza sportowe areny.
– W czterech tematycznych przestrzeniach ekspozycyjnych zostały zaprezentowane unikatowe eksponaty, m.in. medale, odznaczenia, dyplomy, puchary, fotografie. To obiekty, które powinien zobaczyć każdy kibic i pasjonat aktywności fizycznych, by jeszcze lepiej poznać dawną działalność m.in. klubów, stowarzyszeń i towarzystw sportowych, funkcjonujących na terenie miasta. Są tu również ważne historyczne zapisy audiowizualne. Zatem wizyta w Muzeum to znakomita okazja, by przekonać się, że świadectwo Łodzi wielokulturowej i wielowyznaniowej jest zapisane także na kartach historii lokalnego sportu – podkreśla Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
W związku z trwającymi w Łodzi Mistrzostwami Świata do 20 lat w Piłce Nożnej 2019, Muzeum Sportu i Turystyki zaprasza na codzienne oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z łódzkimi piłkarzami.
– Najbliższa sobota (1 czerwca) będzie wyjątkową szansą, by spotkać Marka Dziubę, piłkarza oraz trenera ŁKS-u i Widzewa, wielokrotnego reprezentanta Polski, członka kadry narodowej uzyskującej trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata w 1982 roku, który opowie o swoich największych sukcesach na boisku i ławce trenerskiej. Z kolei w niedzielę (2 czerwca) jako gość specjalny wystąpi Mirosław Bulzacki – piłkarz ŁKS-u, uczestnik legendarnego meczu na Wembley z Anglią w 1973 roku oraz członek kadry Polski podczas Mundialu w Republice Federalnej Niemiec w 1974 roku, gdy Polacy wywalczyli także trzecie miejsce – zaprasza kurator wystawy, Sebastian Glica.
Zwiedzanie wraz z autorem koncepcji merytorycznej ekspozycji „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” to doskonały pomysł, by w przerwach między rozgrywanymi meczami w ramach Mistrzostw Świata U-20 w Piłce Nożnej 2019, wpaść do Muzeum Sportu, żeby poszerzyć wiedzę na temat bogatej historii daleko wykraczającego poza ramy lokalne łódzkiego sportu.