Lato nie powinno być czasem kojarzącym się z nudą, bo choć my – dorośli – chętnie oddajemy się błogiemu lenistwu, to najmłodsi, mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Teatr Pinokio przyzwyczaił nas do tego, że nie ma wakacji, i po raz kolejny proponuje aktywne kulturalnie wakacje. Ten fantastyczny czas zapewni nam ,,Piotruś Pan”, specjalista od dzieciństwa i zabawy.
W łódzkim Ogrodzie Botanicznym powstaje widowisko cyrkowe ,,Piotruś Pan” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Chłopiec z magicznej krainy – Nibylandii – nie pozwoli nikomu dorosnąć. Dzięki cyrkowej konwencji, widzowie wraz z aktorami, akrobatami i muzykami przeniosą się do krainy wiecznego dzieciństwa. Premierowe pokazy familijnego spektaklu „Piotruś Pan” już 22 i 23 czerwca o godz. 17:00 w Ogrodzie Botanicznym Łodzi, a w kolejnych dniach wakacji namiot cyrkowy odwiedzi 9 miejscowości w woj. mazowieckim, lubelskim i podlaskim. Pokazom spektaklu w trasie towarzyszą parada, koncert zespołu Ładne Kwiatki i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
Piotruś Pan
tłumaczenie: Maciej Słomczyński
adaptacja: Martyna Lechman
reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
aktorzy: Natalia Wieciech, Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Łukasz Batko, Maciej Cempura, Piotr Osak, Marcin Ryl-Krystianowski, Mateusz Bernacik, Michał Surma
cyrkowcy: Mateusz Kownacki, Marzena Lesiak-Batko, Stanisław Korotyński, Stanisław Madej
muzycy z zespołu Ładne Kwiatki: Konrad Dworakowski, Kamil Stasiak, Paweł Jabłoński
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr PINOKIO w Łodzi
produkcja: Maria Babicka (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Marta Olejniczak (Teatr PINOKIO w Łodzi), Agata Zubrzycka (Teatr PINOKIO w Łodzi)
Spektakl „Piotruś Pan” to czwarty familijny projekt artystyczno-edukacyjny, który przemierza Polskę z namiotem cyrkowym w ramach programu „Lato w teatrze”. Od 2011 roku, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano trzy spektakle objazdowe „Gdzie jest Pinokio?” (2011, reż. Robert Jarosz), „Pippi Pończoszanka” (2013, reż. Konrad Dworakowski) i „Jak wytresować dziewczynkę?” (2015, reż. Michał Walczak). Trzy tytuły zostały w sumie zagrane blisko 150 razy!
Program Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowany został w 2008 roku. Odpowiada on na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatru, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną. Jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego w Warszawie.