Czas ucieka, a Łódź nadal czeka na rządowe decyzje

Tydzień przed terminem przedstawienia przez samorządy projektów budżetu na 2021 rok wciąż nie wiadomo, na jak wysoką rekompensatę finansową może liczyć Łódź z rządowego funduszu inicjatyw lokalnych.

Wciąż nie wiadomo, jaką rekompensatę otrzyma Łódź z funduszu inicjatyw lokalnych, mimo zbliżającego się terminu prezentacji projektu budżetu 2021

- 15 listopada mija termin na przedłożenie do Rady Miejskiej i do Regionalnej Izby Obrachunkowej budżetu miasta na 2021 rok. Z uwagi na sytuację pandemiczną środki w tym budżecie są zdecydowanie mniejsze niż planowaliśmy z uwagi na spadki przychodów oraz zwiększone wydatki przeznaczone na zwalczanie pandemii covid. Strona rządowa zapewniała jednostki samorządu terytorialnego, że nie zostawi samorządu bez wsparcia finansowego. Został uruchomiony program inwestycji lokalnych i 6 miliardów złotych miało być przeznaczone, na to aby utrzymać wydatki inwestycyjne na poziomie, jaki był planowany. Do 30 października miały być rozstrzygnięcia w tym zakresie. 30 października minął. Łódź do dziś nie wie, czy jedna jakiekolwiek środki może liczyć. - mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ. - Apelujemy o poważne traktowanie samorządów albowiem zgodnie z przepisami ustawy, niestety nie możemy zwlekać z uchwaleniem budżetu, a powinniśmy wiedzieć, czy takie środki wsparcia otrzymamy, czy będziemy musieli walczyć ze skutkami pandemii indywidualnie i z problemami budżetowymi radzić sobie sami - dodaje dyrektor.

W drugiej turze Funduszu Inwestycji Lokalnych Łódź złożyła wnioski o dofinansowanie 27 projektów na łączną kwotę 431 mln zł.

- Jest to kwota zbliżona do ubytku w budżecie. Tak oszacowaliśmy i tak złożyliśmy wnioski, ponieważ kryteria opisane przez ministerstwo były dość ogólne i lakoniczne. Zdecydowaliśmy się iść szerokim frontem. Są to te inwestycje, które potencjalnie mogą być wpisane w budżet. To są kwestie związane z naprawami torowisk, m.in. z Konstantynowską, Aleksandrowską, Warszawską. Dodatkowo kwestie związane z przebudowami i remontami dróg m.in. Krakowskiej, Obywatelskiej, Biegunowej, Zarzewskiej. Są też pakiety inwestycji mniejszych, ale bardzo istotnych np. dla szkół i przedszkoli, żłobków czy DPS-ów. Tak, żebyśmy komfort i jakość w tych placówkach podnosili. Są to te inwestycje, na których łodzianom najbardziej zależy. Mamy nadzieję, że przynajmniej na część z nich dostaniemy dofinansowanie i będziemy je mogli zrealizować - tłumaczy Katarzyna Kowalska, z-ca dyrektora Wydziału ds. Zarządzania Projektami.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt