Piknik zorganizowało Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. W programie znalazła się wystawa sprzętu i wyposażenia wojskowego, wystawa broni strzeleckiej i pokazy dynamiczne żołnierzy. W namiotach tematycznych spotkać można było przedstawicieli wielu formacji mundurowych m.in. 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej czy 9 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Na scenie odbywały się konkursy, pokazy iluzji i zabawy dla dzieci, występowały chóry i zespoły muzyczne, m.in. Lombard.
O 12.00 rozpoczęła się cześć oficjalna. Przy dźwiękach hymnu łodzianie oddali cześć fladze narodowej, następnie odbyła się musztra paradna z udziałem grup rekonstrukcji historycznej oraz efektowna parada z wielką flagą narodową, którą niosły dziesiątki łodzian, uczestników pikniku. Wśród oficjalnych gości była prezydent miasta Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki, Zbigniew Rau oraz przedstawiciele parlamentu.
- Nasza flaga, biało-czerwona towarzyszyła nam zawsze w chwilach trudnych, podniosłych, ale także radosnych i niosących nadzieję. Cieszę się, że i dziś jest tu z nami i tak wielu z Państwa, mieszkańców Łodzi, przybyło by oddać jej cześć. Życzę Państwu znakomitej zabawy podczas pikniku, w ten piękny i ważny dzień - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.
W namiocie Miasta Łodzi czekało wiele pamiątek - każdy mieszkaniec mógł otrzymać biało-czerwoną chorągiewkę, kokardę narodową oraz materiały promocyjne miasta. Na osoby, które zgłosiły się z biało-czerwonym akcentem w ubraniu czekały koszulki, torby i worki z logo "Łódzkie Drogi do Niepodległości", projektu patriotycznego Miasta Łodzi na Stulecie Niepodległości.
Urzędnicy zbierali też historie rodzinne, wspomnienia osób, których przodkowie mogli być świadkami powitania Niepodległości w Łodzi lub czynnymi uczestnikami akcji rozbrajania Niemców. Miasto zbierać będzie podobne historie przez całe Stulecie Niepodległości pod adresem lodz.niepodlegla@uml.lodz.pl