Cześć i chwała bohaterom!

Przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu w Łodzi w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przedstawiciele władz, kombatanci, młodzież oraz łodzianie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

(Fot. Patryk Wacławiak)
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
7 zdjęć
(Fot. Patryk Wacławiak)
(Fot. Patryk Wacławiak)
(Fot. Patryk Wacławiak)
(Fot. Patryk Wacławiak)
(Fot. Patryk Wacławiak)
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Nigdy nie możemy pozwolić, aby siły z zewnątrz narzuciły nam rząd czy sposób życia. Tak jednak uczynił sowiecki okupant po drugiej wojnie światowej i mimo bohaterskiego oporu żołnierzy niezłomnych, których czyn dzisiaj przypominamy, na wiele lat utraciliśmy niepodległość. Dopiero dzięki działalności „Solidarności” i zmianom politycznym udało się ją odzyskać zupełnie niedawno. Musimy każdego dnia, starać się o nasza wolność i bezpieczeństwo, ponieważ jest to warunek trwania naszego suwerennego państwa - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Mianem „Żołnierze Wyklęci” określa się antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalony przez sejm w 2011 roku. Jego datę ustalono na 1 marca. W 1953 roku, w tym dniu, władze komunistyczne dokonały egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” skazanych w sfingowanym politycznym procesie.

Kwiaty złożono również przed obeliskiem upamiętniającym ofiary dwóch totalitaryzmów przed obeliskiem na Brusie.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt