Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół? Samorządy czekają na wytyczne rządu, których nie ma

Sytuacja jest niepewna, bo liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazuje szczątkowe dane na temat rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka wystosowała list z zapytaniem w tej sprawie do ministra edukacji oraz do premiera.

fot. licencja CC0
Nie mając rządowych wytycznych samorządy nie mogą opracować programu działań w placówkach oświatowych

- O ile w marcu problem epidemii był dla wszystkich zaskoczeniem, to teraz jednak należałoby przygotować wszelkie procedury związane z procesem edukacji w nowym roku szkolnym. Nie mając takich wytycznych albo posiłkując się jedynie doniesieniami medialnymi samorządy nie mogą opracować programu działań w placówkach oświatowych – powiedziała odpowiedzialna za edukację wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Problemów i pytań jest sporo, np. jak prowadzić zajęcia w reżimie sanitarnym przy jednoczesnym zdjęciu obowiązku noszenia maseczek czy rękawiczek przez uczniów. Co więcej, na wypadek zamknięcia palcówek nadal nie został opracowany jednolity system nauki zdalnej, a techniczne możliwości nie zawsze pozwalają na jego wdrożenie. Ponadto, jak wynika z informacji medialnych, to dyrektorzy placówek mieliby decydować o ewentualnym zamknięciu szkół w przypadku wystąpienia zakażeń, choć nie są do tego powołani, ani przygotowani. Do magistratu kierowane są liczne pytania ze strony zaniepokojonych rodziców, którzy również nie wiedzą, jak będzie wyglądał start nowego roku szkolnego.

Do września czasu pozostało już niewiele, a kuratorium zapowiada, że przekaże jakieś informacje w tej sprawie za tydzień lub dwa. Do wsparcia samorządów zgłosiły się organizacje – Związek Miast Polskich czy Związek Gmin Wiejskich, by zorganizować pilne spotkanie ze stroną rządową i wypracować zasady postępowania.

- Na ten moment placówki oświatowe mogą jedynie przygotować w miarę swoich możliwości środki dezynfekcji i ochrony oraz dostosować placówki do pracy w reżimie sanitarnym, choć nie mamy wiedzy, co do ewentualnych wymogów i zasad działania – dodaje dyrektor, Wydziału Edukacji UMŁ Berenika Bardzka.

Poniżej publikujemy list wiceprezydent Łodzi do MEN i premiera rządu.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt