CZY FORMALNOŚCI SĄ KONIECZNE, ŻEBY ZOSTAĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ?

Gdy na początku lipca opublikowaliśmy post o poszukiwaniu 3 rodzin dla opuszczonych noworodków, to dostaliśmy na Fb ❗️kilkaset wiadomości od osób gotowych natychmiast przyjąć do swojego domu jedno z dzieci. Część z nich deklarowała, że przyjedzie w każdej chwili. Były nawet zgłoszenia od rodzin (polskich i nie tylko) mieszkających poza granicami naszego kraju: w Niemczech, Czechach, Holandii, Francji, Anglii, a nawet Australii. Co ciekawe, większość zgłoszeń pochodziła od osób, które nie miały pojęcia o pieczy zastępczej, traumach, więzi i nie odróżniały rodzicielstwa zastępczego od adopcyjnego. Staraliśmy się odpisać na wszystkie wiadomości, żeby zachęcić jak największą liczbę rozmówców do zainteresowania się tematyką rodzinnej pieczy zastępczej. Mamy nadzieję, że jakiś procent zainteresowanych rzeczywiście potraktuje historię 3 maleńkich chłopców jako inspirację do zostania RZ. Jednak spora grupa nie była zadowolona z odesłania ich po zdobycie odpowiednich kwalifikacji.

Post o noworodkach skupił jak w soczewce wszystkie najczęściej powtarzane przekonania społeczne na temat opieki nad porzuconymi dziećmi. Wiele osób podważało zasadność całego procesu kwalifikacji. „Przez te wszystkie procedury dzieci cierpią, a mogłyby być w rodzinach”. Do tego spora grupa uznała, że skoro ktoś wychował swoje dzieci biologiczne, to z pewnością nadaje się na rodzinę zastępczą. „Jak swoją czwórkę odchowałam, to po co mi te wszystkie kursy?”.

Dlatego chcemy podkreślić, że formalności są konieczne. A do tego są ważne i potrzebne. Jak bez formalności mielibyśmy sprawdzić, czy kandydat nie jest osobą karaną albo nie figuruje w rejestrze sprawców seksualnych? Czy emocjonalnie jest na tyle stabilny i spójny, że będzie w stanie zaopiekować się dziećmi, które same niosą ogromny bagaż doświadczeń? W jaki sposób mielibyśmy przekazać wiedzę na temat przywiązania i traum bez regularnych spotkań podczas szkolenia?

Owszem, zdarza się, że sąd pozwala na umieszczenie dziecka w rodzinie bez kwalifikacji, ale – po pierwsze – zwykle dotyczy to dalszych lub bliższych krewnych, a – po drugie – w następnym kroku sąd wysyła pismo do organizatora pieczy z prośbą o napisanie opinii o tej rodzinie, co oznacza, że musi ona przynajmniej skompletować dokumenty, przyjąć pracowników MOPS-u/PCPR-u czy też CAPZ-u u siebie w mieszkaniu, a następnie zgłosić się na badanie psychologiczne. I jeśli są to rodziny spokrewnione (babcia i dziadek lub starsze rodzeństwo), to zamiast klasycznego szkolenia dla kandydatów na RZ proponujemy zwykle szkolenie podnoszące kompetencje rodzicielskie.

Zdobywanie kwalifikacji to jest taki czas w życiu kandydatów, gdy pojawia się mnóstwo pytań i obaw. Bo poszerzanie wiedzy i zgłębianie tematu zwiększa też świadomość na temat ryzyka i kryzysów. A tego nie da się uniknąć. Lepiej, żeby kandydaci wycofali się na etapie szkolenia lub nawet po nim, niż przyjęli dziecko i nie udźwignęli trudności wychowawczych będących efektem traumy wczesnodziecięcej i przemocy doświadczanej przez dziecko w jego domu rodzinnym.

W dyskusjach na Fb o kwalifikacji na RZ czytamy często komentarze już istniejących rodzin zastępczych. Brzmią mniej więcej tak: „Jeśli uważasz, że wymogi formalne są zbyt skomplikowane, to lepiej zapomnij o rodzicielstwie zastępczym. Bo jak ktoś nie ma siły zmierzyć się z formalnościami, to nie będzie mieć też siły, żeby później opiekować się dziećmi po traumach i dbać o ich interesy w szkołach, sądach i relacjach z rodzinami biologicznymi”. Według nas to najlepsze podsumowanie.

Jeśli mieszkasz w Łodzi i czujesz się gotowa/gotowy na przejście całego procesu kwalifikacji i przyjęcie do swojej rodziny dzieci z łódzkich domów dziecka, to zadzwoń do nas: 506 980 979.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt