Czy misja naprawdę stracona? 110 rocznica urodzin Jana Karskiego.

Wiązanki w barwach miasta Łodzi oraz biało-czerwone spoczęły na pomniku w Parku Ocalałych. W 2024 r. wypada 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, znanego z próby głoszenia prawdy o Holocauście.

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Jan Karski (Jan Kozielewski) był z pochodzenia łodzianinem. W czasie II wojny światowej wielokrotnie wykonywał tajne misje dyplomatyczne, przewożąc na zachód meldunki z okupowanych ziem Polski. Najbardziej pamiętna jest jego misja z roku 1943, kiedy otrzymał możliwość zdania relacji o Holocauście przed najwybitniejszymi osobistościami świata polityki: brytyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych, Anthonym Edenem oraz prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem.

Jego misja na zachód była niebezpieczną przeprawą przez kraje okupowanej Europy, odbywaną częściowo pieszo oraz pod fałszywymi nazwiskami. „Raport Karskiego” był szczegółową relacją ustną, kurier znany był bowiem ze znakomitej fotograficznej pamięci.

- Ta misja nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Świat zachodni nie zareagował na wstrząsające wieści z Polski, a rozmowa z prezydentem USA pokierowana została w stronę innych wątków. Misja Karskiego przez wiele lat pozostawała nieznana, a jego dokonania nieprzytaczane – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Ławeczka z postacią Karskiego w Łodzi jest częścią memoriału Litzmannstadt Getto. Obejmuje on rozległą część Bałut, m.in. Park Ocalałych, gdzie więźniów getta Litzmannstadt upamiętniają drzewka – przez wielu zasadzone własnymi rękami. Ławeczka Karskiego usytuowana jest na skraju parku, u szczytu kopca, skąd rozciąga się wzruszający widok na memoriał. Na drugim, skrajnym końcu usytuowano Pomnik Polaków Ratujących Żydów.

Drugim miejscem, będącym częścią memoriału jest odrestaurowana stacja kolejowa Radegast, skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady.

- Te transporty odbywały się przez cały czas, do końca istnienia getta, czyli roku 1944. Niedawno gościłem na uroczystościach w Chełmie nad Nerem. Było to miejsce eksterminacji blisko 200 tys. osób z gett. Misją Jana Karskiego było to zatrzymać – powiedział Mariusz Goss, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dziedzictwa Łodzi

Jan Karski głęboko przeżywał niepowodzenie swojej misji i długo po wojnie nie zabierał głosu w sprawie. A jednak dzieło jego życia stało się powszechnie znane. Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata oraz - pośmiertnie - amerykański Prezydencki Medal Wolności. W Polsce wyróżniony został Orderem Orła Białego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Pozostało po nim wiele książek z dziedziny politologii, po wojnie bowiem podjął działalność naukową w Stanach Zjednoczonych. Nigdy nie wrócił już do Polski, chociaż zawsze miał kontakt z rodzinnym krajem, z tęsknotą wspominał Łódź.

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Jan Karski pozostaje inspiracją do pracy edukacyjnej z młodzieżą, w szczególności wokół zagadnień takich jak: odwaga, misja, odpowiedzialność. Obok innych wydarzeń z okazji rocznicy odbędzie się również debata oksfordzka licealistów. Młodzież  dyskutować będzie nad kwestią najsłynniejszej misji: czy rzeczywiście była stracona?    

Program Centrum dialogu im. Marka Edelmana na 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego.

https://www.centrumdialogu.com/110-urodziny-jana-karskiego

 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt