Czy można zaprogramować przyszłość? Szkolenia dla bibliotekarzy

Fundacja Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania zapraszają pracowników publicznych bibliotek i domów kultury do udziału w bezpłatnych szkoleniach nt. rozwijania umiejętności cyfrowych najmłodszych uczniów.

fot. Fundacja Orange
2 zdjęcia
fot. Fundacja Orange
fot. Fundacja Orange
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Chętnych bibliotekarzy zapraszamy na I zjazd szkoleniowy 7-8 maja w Łodzi, natomiast pracowników publicznych domów kultury 9 i 11 maja w Opocznie. Internetowy formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/formularz-edukatorzy.

Kodowanie – kompetencja przyszłości

Czy można zaprogramować przyszłość? Z jednej strony nie, bo nigdy nie wiadomo, co dokładnie przyniesie los. Z drugiej – wiele zjawisk oraz trendów można przewidzieć i odpowiednio się na nie przygotować. Twórcy projektu „Zaprogramuj przyszłość” postanowili nie czekać i od października 2017 roku pracują z nauczycielami, bibliotekarzami i animatorami z całej Polski, by jak najlepiej odpowiedzieć na wyzwania epoki cyfrowej.

Kodowanie to szkoła rozbijania problemów na mniejsze części i ich porządkowania. Jak każdą inną umiejętność, także myślenie algorytmiczne da się wyćwiczyć tylko w jeden sposób – po prostu to robiąc! W „Zaprogramuj przyszłość” najmłodsi kodują poprzez różnorodne aktywności „bez prądu” z wykorzystaniem np. maty edukacyjnej.  Aktywności takie jak kodowanie tańca kolegów i koleżanek czy instrukcji układania wieży z kubeczków to nie tylko przygotowanie do nauki „prawdziwego” programowania, ale również świetna zabawa!

Czym jest „Zaprogramuj przyszłość”?

„Zaprogramuj przyszłość” to projekt realizowany przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego ideą jest nauka podstaw programowania oraz wykorzystania umiejętności cyfrowych w praktyce przez najmłodszych uczniów. Skierowany jest do nauczycieli oraz pracowników publicznych ośrodków doskonalenia nauczycieli, bibliotek i domów kultury działających na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich wybranych powiatów. Mapa powiatów, które obejmuje projekt dostępna jest tutaj: www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/edukatorzy/dla-kogo.

– Dotąd przeszkoliliśmy ponad 1000 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Teraz przy wsparciu trenerów prowadzą pierwsze lekcje programowania czy robotyki ze swoimi uczniami – tłumaczy Anna Stawska z Fundacji Orange. – Kreatywność nauczycieli potrafi zaskoczyć. Chociaż czasami mają obawy, czy poradzą sobie z technologią, szybko je pokonują i wymyślają własne rozwiązania.

W jednej ze szkół biorących udział w projekcie zorganizowano nawet "Wieczór Kodowania”, który trwał aż do północy. Uczniowie brali udział w podchodach w ciemnościach, pokonali laserowy tor przeszkód i kodowali taniec. Trenerzy Mistrzów Kodowania pracujący w projekcie wciąż otrzymują relacje od nauczycieli, uczniów i rodziców: „dzieci zaczarowane”, „super”, „wielka radość”, „ale tam się działo!”, „kreatywnie i wesoło – tylko dlaczego czas tak szybko mija…”. Relacje z zajęć można zobaczyć na fanpage’u projektu pod adresem www.facebook.com/ZaprogramujPrzyszlosc.

Programowanie nie tylko na lekcjach!

– Wierzymy, że miejsce na edukację cyfrową jest nie tylko w szkole. Połączenie edukacji formalnej i nieformalnej daje niesamowite efekty – dodaje Anna Stawska. – Obecnie prowadzimy rekrutację edukatorów, czyli pracowników publicznych bibliotek, domów kultury i ośrodków doskonalenia nauczycieli, którzy również chcieliby wprowadzić elementy kodowania i kształcenia kompetencji cyfrowych w swojej pracy.

Podczas 32 godzin szkoleń poznają oni programowanie z każdej strony – od elementów tzw. „kodowania bez prądu” z wykorzystaniem maty edukacyjnej czy kubeczków, przez programowanie wizualne z aplikacjami Scratch Junior, Scratch, Kodable, Bit by Bit i Lighbot, aż po elementy robotyki. Kluczowym elementem kursu jest przedstawienie sprawdzonych rozwiązań metodycznych z zakresu nauki programowania i pracy z uczniami na pierwszych etapach edukacji opracowanych przez Computing at School, Scratch Foundation czy Mistrzów Kodowania. Uzupełnieniem szkoleń jest internetowa platforma oraz cykl webinariów, czyli interaktywnych seminariów online, a także atrakcyjne materiały dydaktyczne dla każdego z uczestników (maty Dotta, gry edukacyjne).

Programujemy przyszłość również w regionie piotrkowskim

Zapraszamy na szkolenia pracowników bibliotek i domów kultury z regionu piotrkowskiego, z powiatów bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego oraz tomaszowskiego. Rekrutacja na bezpłatne szkolenia odbywa się przez Internet, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/edukatorzy. Zapraszamy!

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt