Deklaracja w sprawie obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Przedstawiciele miast i gmin związanych historycznie z Bitwą Warszawską podpisali w Warszawie wspólną deklarację o powołaniu Samorządowego Komitetu na Rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Uroczystość odbyła się Senacie RP, a sygnatariuszem deklaracji został również marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że z dumą powinniśmy świętować rocznicę Bitwy Warszawskiej, naszego zwycięstwa i ocalenia niepodległości. Byliśmy wtedy zjednoczeni jako naród oraz państwo wielu kultur i religii.

- Bardzo ważna jest rola edukacji. Poprzez prezentacje lokalnych bohaterów i ich osiągnięć wojennych pragniemy zainteresować młode pokolenie historią Polski i podkreślić znaczenie tych wielkich wydarzeń – powiedziała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska, która podpisała deklarację w imieniu władz Łodzi. 

Głównym celem komitetu jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej jako epokowego wydarzenia, które zmieniło losy Europy i świata. Miasta zobowiązały się do wzajemnej współpracy w tej sprawie oraz wspierania inicjatywy utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Łódź i łodzianie w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Łódź stanowiła bardzo istotne zaplecze dla walczących wojsk. Miasto było nowoczesne i posiadało kadrę techniczną na najwyższym krajowym poziomie. Znajdowały się tutaj fabryki produkujące maszyny lub ich elementy. Łatwo było je przekształcić w wojskowe warsztaty remontowe. Działały szpitale założone jeszcze przed pierwszą wojną światową.

Przede wszystkim jednak trzeba wspomnieć o nowocześnie myślących i wszechstronnie wykształconych ludziach. Jednym z nich był łodzianin Jan Kowalewski, genialny kryptolog, który złamał sowieckie szyfry i umożliwił odczytanie 3 tysięcy depesz bolszewickich. Dało to wojskom polskim niekwestionowaną przewagę w Bitwie Warszawskiej i przyczyniło się to do naszego zwycięstwa. Senat RP ogłosił rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego.

Łódź była też garnizonem dla 1 pułku czołgów. Stacjonowało u nas 120 najnowocześniejszych wtedy czołgów Renault FT 17. Wyruszały stąd na pola bitew wojny polsko-bolszewickiej. W Łodzi szkolono załogi, a czołgi przechodziły remonty.

Około 20 tys. łodzian uczestniczyło w wojnie, a szczególnie wyróżniły się 28 i 31 Pułk Strzelców Kaniowskich. W pierwszym z nich służył kapitan Stefan Pogonowski poległy pod Wólką Radzymińską bohater wojenny. Pod Ossowem poległ związany z Łodzią ks. Ignacy Skorupka.

W szpitalach łódzkich leczyli się i byli otaczani opieką ranni żołnierze. W Łodzi przygotowano ok. 1000 łóżek dla rannych i chorych.  Najciężej ranni, których nie udało się uratować, spoczęli na łódzkich cmentarzach.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt