Dlaczego biel i czerwień? 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Biało-czerwone symbole towarzyszyły wydarzeniom historycznym w Polsce już w czasach średniowiecznych. Od 2004 r. w dniu 2 maja obchodzimy święto polskich barw narodowych.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Biało czerwone symbole towarzyszyły wydarzeniom historycznym w Polsce już w czasach średniowiecznych. Wizerunek białego orła, używany był już w czasach Piastów, często umieszczany na sztandarach barwy czerwonej. W okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów flaga składała się z dwóch pasów czerwonych i jednego białego, z ułożonymi centralnie wizerunkami Orła Białego i Pogoni.  

Pierwszym dokumentem, w którym podniesiono biel i czerwień do rangi polskich symboli była uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 1831 r., w której stwierdzono:  Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

O przy wiązaniu Polaków do tych barw świadczyły jednak zwyczaje dużo wcześniejsze. W 1792 podczas pierwszych obchodów uchwalenia Ustawy Rządowej (Konstytucji 3 Maja) mieszkańcy Warszawy nosili stroje przybrane biało-czerwonymi szarfami. Biało-czerwone barwy w formie rozetek pojawiały się na mundurach  Polaków walczących o niepodległość (np. Powstańców Styczniowych), użyto ich również podczas manifestacji niepodległościowej w 1916 r. (w 125. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja).  

Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy  wydał ustawę określającą kolory i kształt polskiej flagi (ustawa 1 sierpnia 1919 r.). XX wiek przyniósł niewielkie modyfikacje w opisie flagi. Obecnie barwy określa  ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej  oraz o pieczęciach państwowych  (tekst jednolity obwieszczono 14 czerwca 2019 r.) (Dz. U. 2019 poz. 1509). Zapis brzmi: Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Ustawa określa zasady postępowania z barwami, eksponowania (m.in. podnoszenia flagi), umieszczania jej w miejscach publicznych lub np. na strojach reprezentacji sportowej. Ustawa powtarza też, że Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest 2 maja, święto obchodzone w Polsce od 2004 r.

W Łodzi biało-czerwone flagi wywieszane są wzdłuż głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej z okazji najważniejszych świąt narodowych. Elementem wielu obchodów stały się przemarsze łódzkich harcerzy ze 123-metrową flagą oraz wykonywanie przez łódzkich uczniów biało-czerwonych rozetek, rozdawanych później mieszkańcom. W 2011  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało ekspozycję pocztówek patriotycznych, czyli wysyłanych w Polsce z okazji ważnych wydarzeń  narodowych. Pocztówki przedstawiają przeważnie sceny z bitew lub wydarzeń historycznych, gdzie polskim żołnierzom towarzyszyły zawsze barwy biało-czerwone. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt