Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej 21 - 24 marca 2018 r.

W ramach uroczystości odbyły się konferencje poświęcone gospodarce i smart city, jak również Europejskiemu Dziedzictwu Kulturowemu. Podsumowana została współpraca gospodarcza i potencjały obu krajów z uwzględnieniem największych inwestorów polskich na Węgrzech (m.in. LOT, Reserved, Sinsay, Mercom, czy Mohito) oraz węgierskich w Polsce (Mol, Wizz, RG Richter Gedeon, czy Futeral). Przedstawione zostały również perspektywistyczne obszary współpracy polsko – węgierskiej (elektromobilność, cyfryzacja, handel usługami, B&R – Kraje Wyszehradzkie i Izrael, branża budowlana, rozwój transportu). Węgry to także zagłębie nowoczesnych usług biznesowych, ICT oraz start – upów, co może stanowić kolejną płaszczyznę współpracy polsko - węgierskiej.

W dziedzinie kultury, przedstawiony został program Komisji Europejskiej dot. Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. Program ma na celu zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia europejskiego dziedzictwa oraz wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej. Tegoroczny slogan brzmi: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

W ciągu roku w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego.

W ramach niniejszej konferencji Pan Krzysztof Piątkowski, Wiceprezydent Łodzi, zaprezentował dobre praktyki w dziedzinie kultury. Przedstawione zostały wydarzenia kulturalne odbywające się w Łodzi – Festiwale, programy kulturalne dla młodzieży
i seniorów. Ponadto przedstawiony został program rewitalizacji i rewitalizacji społecznej.

Główne uroczystości Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej zostały zainaugurowane przez Pary Prezydenckie Polski i Węgier. Prezydenci obu krajów uroczyście otworzyli uroczystą galę
w Ośrodku Kultury Hangvilla w Veszprem. Podczas niniejszych uroczystości Kielce otrzymały Flagę Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, co oznacza, że Kielce będą gospodarzem Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w przyszłym roku. Galę uświetniły koncerty Młodzieżowego Chóru Sióstr Prezentek z Krakowa, Młodzieżowego Chóru Szkoły Katolickiej Padányi w Veszprém oraz Młodzieżowego Zespołu im. Zoltána Gárdonyiego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt