Dom Hilarego Majewskiego odkrywa swoje tajemnice

Złocone polichromie, mazerunki i bordiury odkryto w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w jednym z najważniejszych łódzkich zabytków – rezydencji Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej. Okazało się, że budynek wzniesiony w latach 1883-1886 skrywa wiele architektonicznych perełek.

fot. Stefan Brajter
Złocone polichromie, mazerunki i bordiury odkryto w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w rezydencji dawnego miejskiego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej
9 zdjęć
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Remonty kamienic w ramach rewitalizacji ulicy Włókienniczej trwają w najlepsze. Jaki jest postęp prac w dawnym domu Hilarego Majewskiego, znajdującym się pod numerem 11?

Zakończyły się prace odkrywkowe w budynku zaprojektowanym przez słynnego miejskiego architekta. W ich trakcie ujawniono nie tylko bogaty wystrój sztukatorski pomieszczeń, ale również oryginalne marmury, marmoryzację na klatkach schodowych oraz pięknie zdobione płytki podłogowe.   

- Dzisiaj możemy zakomunikować, że nasze wstępne przypuszczenia okazały się trafne, a nawet przerosły nasze oczekiwania. W każdym pomieszczeniu kamienicy odnaleźliśmy wyjątkowe dla Łodzi i całej rewitalizacji polichromie, mazerunki i złocenia. Z ogromną satysfakcją możemy powiedzieć, że to będzie perełka całej rewitalizacji i chyba najciekawszy obiekt dla Łodzi, łodzian i całej Polski – mówi Robert Wiktorowicz, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy Vik-Bud i zaznacza, że po wakacjach powinny rozpocząć się prace konserwatorskie oraz budowlane.

Dom Hilarego Majewskiego, który w latach 1872–1892 swoimi realizacjami ukształtował wygląd fabrykanckiej Łodzi, to jeden z najważniejszych XIX -wiecznych zabytków w mieście. Wykonawcą remontu neorenesansowego pałacyku jest firma Vik-Bud. Prace prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków potrwają do 2020 roku. Ich wartość to 6,8 mln zł.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt