Dom Hilarego Majewskiego odkrywa swoje tajemnice

Złocone polichromie, mazerunki i bordiury odkryto w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w jednym z najważniejszych łódzkich zabytków – rezydencji Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej. Okazało się, że budynek wzniesiony w latach 1883-1886 skrywa wiele architektonicznych perełek.

fot. Stefan Brajter
Złocone polichromie, mazerunki i bordiury odkryto w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w rezydencji dawnego miejskiego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej
9 zdjęć
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Remonty kamienic w ramach rewitalizacji ulicy Włókienniczej trwają w najlepsze. Jaki jest postęp prac w dawnym domu Hilarego Majewskiego, znajdującym się pod numerem 11?

Zakończyły się prace odkrywkowe w budynku zaprojektowanym przez słynnego miejskiego architekta. W ich trakcie ujawniono nie tylko bogaty wystrój sztukatorski pomieszczeń, ale również oryginalne marmury, marmoryzację na klatkach schodowych oraz pięknie zdobione płytki podłogowe.   

- Dzisiaj możemy zakomunikować, że nasze wstępne przypuszczenia okazały się trafne, a nawet przerosły nasze oczekiwania. W każdym pomieszczeniu kamienicy odnaleźliśmy wyjątkowe dla Łodzi i całej rewitalizacji polichromie, mazerunki i złocenia. Z ogromną satysfakcją możemy powiedzieć, że to będzie perełka całej rewitalizacji i chyba najciekawszy obiekt dla Łodzi, łodzian i całej Polski – mówi Robert Wiktorowicz, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy Vik-Bud i zaznacza, że po wakacjach powinny rozpocząć się prace konserwatorskie oraz budowlane.

Dom Hilarego Majewskiego, który w latach 1872–1892 swoimi realizacjami ukształtował wygląd fabrykanckiej Łodzi, to jeden z najważniejszych XIX -wiecznych zabytków w mieście. Wykonawcą remontu neorenesansowego pałacyku jest firma Vik-Bud. Prace prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków potrwają do 2020 roku. Ich wartość to 6,8 mln zł.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt