Dotacja 1,7 miliarda na tunel, który połączy dworce Fabryczny i Kaliski

Ponad 1,7 miliarda złotych od Unii Europejskiej na tunel, który połączy dworce Fabryczny i Kaliski. Komisja Europejska poinformowała we wtorek, 28 sierpnia o przyznaniu środków z Funduszu Spójności.

fot. CC0 license
Tunel utworzy coś na kształt metra, którym szybko będziemy przemieszczać się po Łodzi

Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 411 mln euro (ponad 1,7 miliarda złotych) na dokończenie budowy tzw. łódzkiego metra, czyli tunelu średnicowego. Jest to jeden z ostatnich, ale za to kluczowy element układanki pod nazwą Nowe Centrum Łodzi.

NCŁ to projekt, który od samego początku powstawał w Łodzi, z inicjatywy miasta rozpoczęto prace nad planami przebudowy terenów w ścisłym centrum miasta. Projekt poza inwestycjami miejskimi takimi jak budowa EC1, przebudowa przestrzeni publicznych, etc. zawierał także najistotniejszy projekt, który determinował wszystkie inne, czyli realizację przeprowadzenia linii średnicowej pod miastem. Wizje, które snuto od kilkudziesięciu lat, stały się faktem, kiedy to w sierpniu 2011 r. w obecności przedstawicieli PKP PLK, PKP S.A. oraz Miasta, czyli Prezydent Hanny Zdanowskiej została podpisana umowa na budowę I etapu, czyli zagłębienie dworca na poziom -16 metrów wraz z budową tunelu od stacji Łódź Niciarniana do stacji Łódź Fabryczna.

Przy udziale funduszy europejskich udało się wybudować nową stację, przebudować układ drogowy i przestrzenie publiczne w samym centrum NCŁ. W wyniku inwestycji, Nowe Centrum Łodzi stało się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, jednakże do pokonania została jeszcze jedna bariera, która ograniczała zainteresowanie inwestorów, czyli przebicie tunelu pod centrum miasta.

Dzięki mieszkańcom, zaangażowaniu prezydent Hanny Zdanowskiej i Marszałka Województwa Łódzkiego, udało się uzgodnić z PKP PLK, iż sam tunel bez stacji pośrednich nie będzie pełnił takich funkcji jak powinien. W 2016 roku udało się w porozumieniu z PKP PLK i wykonawcą Studium Wykonalności wprowadzić do opracowania dodatkowe stacje pośrednie, tj. Łódź Śródmieście (na skrzyżowaniu Zachodnia/Zielona/Kościuszki) oraz Łódź Polesie w rejonie ulicy Ogrodowej (na terenie przyszłych Ogrodów Karskiego). Dopiero w takim modelu budowa tunelu średnicowego i stacji pośrednich ma sens, gdyż będzie pełniła funkcję łódzkiego metra.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt