Dotykiem czytane. Łódzkie biblioteki zapraszają osoby z dysfunkcją wzroku.

Każdego roku około 4 tys. osób niewidomych i słabowidzących korzysta ze zbiorów łódzkich bibliotek. W Łódzkim Oddziale Polskiego Związku Niewidomych zaprezentowano ofertę bibliotek dla osób z tego typu dysfunkcją. To książki brajlowskie, ale także książki z dużym drukiem, specjalne czytaki, czy też audiobooki.

NYX

Każdego roku około 4 tys. osób niewidomych i słabowidzących korzysta ze zbiorów łódzkich bibliotek. W Łódzkim Oddziale Polskiego Związku Niewidomych zaprezentowano ofertę bibliotek dla osób z tego typu dysfunkcją. To książki brajlowskie, ale także książki z dużym drukiem, specjalne czytaki, czy też audiobooki.

- Jesteśmy przygotowani, a technologia idzie tak bardzo do przodu, że dziś nie tylko książka tradycyjna, ale również elektronika pozwalają im poznawać nowe, pojawiające się na rynku publikacje – mówiła dyrektor Wydziału Kultury UMŁ Dagmara Śmigielska, zachęcając do korzystania z oferty łódzkich bibliotek szczególnie osoby, które do tej pory nie miały takiej możliwości.

W łódzkich czytelniach i wypożyczalniach znajdują się kolekcje książek wydanych dużym drukiem, w sumie to zbiory liczące około 12 tys. egzemplarzy. Są również urządzenia do odtwarzania treści książek – czytaki, powiększalniki, specjalne folie. W każdej dzielnicy jest biblioteka, która ma specjalną ofertę dedykowaną osobom niedowidzącym. Książki dostępne są za darmo.

-  Czytelnicy interesują się przede wszystkim nowościami. Najbardziej popularne są oczywiście książki z literatury pięknej. Panie chętnie czytają romanse, poszukiwane są książki podróżnicze, historyczne, biograficzne, kryminały – opowiada Wanda Nestorowicz, która przez prawie ćwierć wieku prowadziła bibliotekę dla osób niewidomych i niedowidzących.

W punkcie przy ul. Brzeźnej 10 znajduje się na przykład specjalne stanowisko dedykowane osobom niepełnosprawnym z większym monitorem i kontrastową klawiaturą oraz manipulatorem, który pozwala śledzić ruchy kursora.

Oferta bibliotek uzupełnia i wpisuje się w łódzkie standardy dostępności.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt