Jesień, zima i okres roztopów to najtrudniejszy okres dla drogowców. Zmiany temperatur, topniejący śnieg i deszcze powodują największą ilość dziur w drogach. Naturalną rzeczą jest zużywanie się materiałów.
Również asfaltowa nawierzchnia pod wpływem ruchu i nacisku pojazdów, po latach ulega degradacji i odkształceniom. Najwięcej ubytków powstaje gdy temperatura oscyluje około zera. W dzień mamy dodatnią temperaturę, a w nocy przymrozek. Przy dodatniej temperaturze mamy więcej wody i roztopy, a wtedy woda wnika w strukturę asfaltu. Natomiast przy przymrozkach, zamarznięta woda, powoduje pęknięcia nawierzchni, które później pod wpływem ruchu i wody są powiększane, a asfalt wypłukiwany, co skutkuje powstaniem dziury w jezdni.
Ważna w tym procesie jest też podbudowa drogi, która wpływa na jej trwałość. Asfaltowe nawierzchnie ułożone w minionych czasach „na szybko” na „kocich łbach” lub trylince, są o wiele mniej wytrzymałe i narażone na pękanie, a co za tym idzie szybsze powstawanie dziur w drogach. Dlatego w Łodzi najczęściej prowadzimy duże inwestycje, w ramach których wymieniana jest cała konstrukcja drogi. Jednak przebudowa drogi potrzebuje więcej czasu niż na wykonanie remontu, dlatego tam gdzie nie są jeszcze zaplanowane kompleksowe modernizacje dróg, staramy się każdego roku dokonywać napraw nawierzchni zabezpieczając je przed zimą.
- W tym roku przeprowadziliśmy już szereg prac w całym mieście, wymieniając odcinkami nawierzchnię, dokonując punktowych napraw drogi lub wymieniając na dłuższych odcinkach, całą szerokością jezdni, wierzchnią warstwę drogi. Łącznie prace wykonano w prawie 30 lokalizacjach, wymieniając ok. 7 tys. metrów kwadratowych nawierzchni – informuje Marcin Woźniak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.
Punktowe naprawy przeprowadziliśmy między innymi na ul. św. Wojciecha i ul. Śląskiej. Remontowaliśmy również nawierzchnię skrzyżowań dla płynnego i bezpiecznego przejazdu. Między innymi u zbiegu Obywatelskiej i Jasień oraz na przecięciu ul. Kolumny i Ogrodniczej.
Punktowe naprawy dotyczyły też nawierzchni przystanków autobusowych, które znajdują się w jezdni. Z racji zatrzymywania się autobusów, asfalt w tych miejscach był odkształcony. Wymiana nawierzchni usprawni podjazd autobusów pod przystanek i ułatwi przejazd kierowcom. Tego typu prace wykonaliśmy między innymi na przystanku Politechniki – Obywatelska i Politechniki – Skrzywana.
Natomiast efekty odcinkowych wymian nawierzchni, kierowcy dostrzegą na al. Waltera-Janke pod wiaduktami ul. Maratońskiej, na ul. Pabianickiej przed placem Niepodległości, czy na ul. Kosynierów Gdyńskich w kilku lokalizacjach, co znacząco poprawiło stan ten ulicy.
Ponadto wykonaliśmy również kilka większych napraw, które posłużą na wiele lat. Nowy asfaltowy dywanik wraz z miejscami parkingowymi i chodnikiem pojawił się na ul. Oświatowej. Ułożyliśmy tu ok. 600 m2 nowej drogi. Również zupełnie nowa nawierzchnia na całej szerokości pojawiła się niedawno na ul. Wileńskiej pomiędzy Retkińską, a Kozietulskiego.
Ale to jeszcze nie ostatnie prace które planujemy przed zimą, aby lepiej zabezpieczyć łódzkie drogi. W najbliższych dniach dokonamy naprawy nawierzchni na ul. Kusocińskiego przy Rajdowej i kościele oraz na al. Bandurskiego na odcinku od Krzemienieckiej do Wyszyńskiego – będzie to punktowa wymiana nawierzchni w miejscach powstałych spękań. Ponadto nowa asfaltowa nawierzchnia pojawi się na ul. Łagiewnickiej pomiędzy Jaskółczą, a Kuropatwią uzupełniając zeszłoroczny remont pomiędzy Okólną, a Jaskółczą. Powyższe prace realizuje Zarząd Dróg i Transportu.